Anasayfa Haberler Cash-DB Projesi Çağ Atlatabilir

Cash-DB Projesi Çağ Atlatabilir

Bitcoin Cash ağının içinde geliştirilen Cash-DB adlı bir proje duyuruldu...

10
0

Bitcoin Cash ağı için ek bir depo alan projesi olan Cash-DB adlı proje, projede görev alan mühendis Joannes Vermorel tarafından duyuruldu. Mühendise göre, Cash-DB yüksek performanslı bir saklama alanı oluşturmak amacıyla bu yıl başladı. Projenin tamamlanması durumunda Cash-DB’nin saniyede 20.000 işlem yapabilme kapasitesinin olacağından bahsediliyor.

Proje Neleri Başarabilir?

Bitcoin Cash destekçileri ise bu projenin ortaya çıkmasından sonra oldukça şaşırdılar. Bu güne kadar gizli bir şekilde yürütülen Cash-DB, BCH verim ve performansını arttırmakla birlikte bloklarda ki işlem kapasitesini de arttırmayı hedefliyor. Şu anda 1 GB boyutunda ki bir bloğun 3 dakikada 20.000 işlem yapacağını düşündüğümüzde, bu projenin saniyede bu işlemi yapabilmesi ise blokların yüksek oranda ölçeklenmesi gerekiyor. Şu anda mevcut ağların hiç biri ise bu kadar yüksek boyutlarda ağlara sahip değiller. Vermorel’de benzer bir açıklamayı yaparak yüksek ağ boyutlarının gereksiz olduğunu ve ağı ölçekleyerek işlem sayısını arttırmanın mümkün olduğunu açıkladı.

Daha önce Terab projesinin neden durdurulduğu noktasında ise Coingeek ve Nchain ile yürütülen sponsorluk anlaşmasının bitmesi ile alakalı olduğunu belirtti. Vermorel daha önce de BCH ekosistemine katkıda bulunmuş bir isim ve topluluk tarafından da takdir ediliyor. Bazı kullanıcılar Twitter üzerinden mühendise saçmaladığını yazsa da Vermorel bu konuda iddialı ve projenin önümüzde ki yıllarda gerçekleşeceğinden de emin. Benzer bir açıklamada BSV kurucusu Craig Wright’dan gelmiş fakat Wright ağların verimli değil boyutlarının artacağını belirtmişti.