Cardano Vasil için Node Geliştirmelerini Hızlandırıyor

Cardano Vasil için Node Geliştirmelerini Hizlandiriyor

Cardano son dönemde adını sık sık Vasil hard fork ile duyurmayı başarıyor. Özellikle güncellemeye oldukça kısa bir süre kaldığı için gelişticiler de hızlanmış durumda. Öyle ki projenin GitHub ve geliştirici topluluklarının yama notlarına baktığımızda seri bir şekilde güncelleme notu paylaşıldığını görüyoruz.

Cardano Vasil Hard Fork’u için Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Blockchain teknolojisi her ne kadar basit bir şekilde anlatılıp kavranabilse de iş tekniğe geldiğinde biraz karmaşık olabiliyor. Öyle ki Blockchain ağlarında kapsamlı bir hard fork yapmak, Uluslararası Uzay istasyonu’na (ISS) yeni bir modül göndermeye benziyor. Yapılan en ufak bir hatanın birçok etkiye neden olabileceğini düşündüğümüzde geliştiricilerin üzerindeki etkiler de anlaşılabiliyor.

Bu noktada Cardano IOG tarafından hazırlanan haftalık gelişim raporuna baktığımızda da yoğun bir çalışma görüyoruz. IOG, Cardano ekipleri tarafından Node iyileştirmeleri üzerinde yapılan çalışmaları ve ardından devnet’te Vasil testini desteklemek için yeni bir düğüm v.1.35.3-rc1’in yayınlandığını bildiriyor.

Ek olarak, Vasil işlevsellik testinin son aşamaları için yeni bir özel üretim öncesi ortamının hazırlandığını vurgulanmış durum. Bu yeni ortam, gelişmiş zincir yoğunluğu ve daha iyi bir geliştirici deneyimi sağlayacak. Bu nedenle geliştiricileri, SPO’ları ve borsaları ana Cardano test ağı yerine bu ortamı kullanmaya teşvik ediyor.

Sizlerle de paylaştığımız üzere 3 Temmuz’da IOG ekibi, Cardano test ağını Vasil işlevselliğini içerecek şekilde fork’lamıştı. Testnet hard fork’unun duyurulmasından sonra, ilk Node modülü v.1.35.0 üzerinde çalışmalar devam etti. IOG ekipleri, sistem hakkında bir takım hatalar keşfedildikten sonra v.1.35.1 ve v.1.35.2 Node modülleri üzerinde çalışmaya başladı.

Tüm bunlara ek olarak IOG, haftalık geliştirme raporunda Cardano ağıyla ilgili en son istatistikleri yayınladı. Şu anda Cardano’da 1.048 proje yürütüldüğünü söyleyen rapor, Cardano’da yakın zamanda 93 projenin daha aktif hâle geleceğini de duyurdu. Cardano yerel token’ları 5.7 milyona ulaşırken, Plutus komut dosyaları şu anda 3.024’te. Github güncelleme sayısı ise 2.683 olarak paylaşıldı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
434.704,26 TL 1,31%
ethereumETH/TRY
34.390,17 TL 3,34%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
17,94 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.735,31 TL 0,98%
cardanoADA/TRY
10,17 TL 2,18%
xrpXRP/TRY
6,71 TL 2,63%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,02%
solanaSOL/TRY
798,52 TL 2,53%
dogecoinDOGE/TRY
1,39 TL 7,85%
Bağlantıyı kopyala