Cardano Vasil Hard Fork’u ile İşlem Büyüklüğünü Azaltacak

Cardano Vasil Hard Forku ile İşlem Büyüklüğünü Azaltacak

Blockchain projeleri tüm hızıyla gelişimini sürdürürken, Cardano da yeni Vasil hard fork‘u için hazırlıklarına devam ediyor. Cardano’nun CIP 31-33 (Cardano Improvement Proposals) önerisinde ise geliştiriciler, hard fork ile yayınlanacak güncellemele akıllı sözleşme işlemlerinin büyüklüğünü kısa sürede azaltmayı hedefliyor.

Cardano Vasil Hard Fork’u ile Akıllı Sözleşmelerin Verimi Artacak

Cardano Blockchain ağındaki bir işlemin boyutunu azaltması beklenen 31-33 numaralı tekliflerde önerilen çözümlerin tümü, çoğunlukla yeni girdiler yoluyla UTXO’ları harcamadan ve yeniden oluşturmadan ağdaki verileri ortaya çıkarmak için tasarlanmış durumda.

Diğer taraftan her ne kadar Cardano Blockchain ağı şimdiye kadar ölçeklendirme ve ağ tıkanıklığı gibi sorunlarla karşılaşmamış olsa da geliştiriciler ilerleyen dönemde ağı ağır trafiklere hazır hale getirmek için çalışıyor.

Bununla birlikte geliştiricilerin arka planda aktif geliştirme sürecine devam etmesine rağmen, ADA uzun vadede kripto para piyasasında en kötü performans gösteren varlıklardan biri olmaya devam ediyor.

ADA son 30 gün içerisinde yüzde 40’ın üzerinde değer kaybederken, 1 yıllık periyoda bakıldığında bu değer kaybı yüzde 72 seviyesinde. ADA’nın haberimizin yazımı itibarıyla itibarıyla 0.55 dolardan işlem gördüğünü belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
333.565,55 TL 1,44%
ethereumETH/TRY
18.381,68 TL 4,95%
tetherUSDT/TRY
16,62 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
16,62 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
3.639,03 TL 6,18%
binance-usdBUSD/TRY
16,66 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
5,46 TL 3,95%
cardanoADA/TRY
7,73 TL 2,22%
solanaSOL/TRY
564,20 TL 6,20%
dogecoinDOGE/TRY
1,15 TL 1,37%
Bağlantıyı kopyala