bitcoinBTC/TRY
717.993,51 TL 2,21%
ethereumETH/TRY
42.847,44 TL 2,72%
tetherUSDT/TRY
27,02 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.701,51 TL 2,47%
xrpXRP/TRY
13,66 TL 1,89%
usd-coinUSDC/TRY
27,05 TL 0,19%
staked-etherSTETH/TRY
42.779,33 TL 2,79%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,80%
cardanoADA/TRY
6,71 TL 2,55%
the-open-networkTON/TRY
64,87 TL 4,10%

Paylaş

Cardano Vasil Hard Fork için Son Rötuşlar

Cardano Vasil Hard Fork için Son Rötuşlar

Cardano Blockhain ağı, verimi, işlem hızı ve ücretlerini önemli ölçüde etkileyecek bir bir güncelleme üzerinde uzun zamandır çalışıyor. Vasil olarak adlandırılan bu kritik yükseltme, geç kalması sebebiyle sık sık eleştirilirlen son demlerine gelmiş durumda. Öyle ki Cardano’nun arkasındaki Inpu Output’un CEO’su Charles Hoskinson, hard fork talebinin topluluğa gönderildiğini ve başarıyla kabul edildiğini Paylaştı. Ek olarak Vasil hard fork uygulamasının artık son aşamasına girdiğini duyurdu.

Cardano Vasil Hard Fork için Son Aşamaya Girildi

Cardano Blockchain ağı için en önemli yükseltmelerden biri olan Vasil’in, işlem ücretlerinde, DeFi uygulamanın ölçeklenebilirliğinde ve işlemlerin hızında önemli bir atılım yapması bekleniyor. Bu yükseltme ile birlikte üst düzey uygulamalara, GameFi’a ve benzeri ağır yük gerektiren işlemlere daha dayanıklı hâle gelecek olan Cardano, uzun bir zamandır bu yükseltme üzerinde çalışıyor.

Vasil yükseltmesi ile birlikte ağ, ek CIP mekanizmaları, Genişletilmiş Harcanmamış İşlem Çıktıları (UTXO) desteği ve Hydra entegrasyonuna sahip olacak. Vasil’de önerilen CIP’ler, Plutus akıllı sözleşme dilinin kullanılabilirliğini ve kapasitesini geliştirmeye odaklanıyor.

Bunlara ek olarak CIP 40 yükseltmesi, Cardano’nun (ADA) DDoS korumasını artırmayı ve kullanıcıları muhtemel ADA teminatlarındaki hatalardan korumayı amaçlıyor.

Güvenlik alanında da önemli yükseltmeler içeren bu yükseltme, beraberinde EUTXO modeli ise sistem arızaları yaşamadan birçok işlemin ele alınması için güvenli ve esnek bir ortam sunuyor.

Son olarak Cardano Vasil yükseltmesinin 22 Eylül’de yapılmasının planlandığını belirtelim. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala