Cardano Kurucusu: Kripto Paralar, Yozlaşmış Geleneksel Finansal Sistemin Panzehiridir

cardano kurucusu kripto paralar yozlasmis geleneksel finansal sistemin panzehiridir

Önde gelen kripto para birimi Cardano’nun (ADA) yaratıcısı Charles Hoskinson, merkez bankaları hakkında konuştu. Hoskinson kripto para birimlerinden “yozlaşmış geleneksel finansal sistemin panzehiri” olarak bahsetti.

Hoskinson yakın tarihli bir videosunda kripto para endüstrisini ve merkez bankalarını ele aldı. Merkez bankalarının yavaşça ortadan kaybolacağını söyleyen Hoskinson, kripto para endüstrisini de mevcut finansal sistem için bir panzehir olarak nitelendirdi:

“Geri dönemezsin. Bunu değiştiremezsin, o cini şişeye geri koyamazsın. Merkez bankaları kaybolacak. Bu olacak. Geleneksel eski bankalarınız kaybolacak. Kayırmacı, yozlaşmış ve yavaş olan ödeme rayları kaybolacak.”

Geleneksel Finansal Sistem Tümüyle Kusurlu

Geleneksel finansal sistemin tümüyle kusurlu olduğunu söyleyen Hoskinson, gelişmekte olan ülkelerdeki vatandaşların bankacılık hizmetlerine erişmesinin zor olduğunu, ulaşabilse bile oldukça pahalı bir şekilde erişebildiğini söylüyor:

“Örneğin, gelişmekte olan bir ülkedeki çiftçiler, bir bankacılık kurumundan krediye erişmeyi son derece zor buluyorlar ve bulsalar bile, bu makul olmayan bir şekilde pahalı oluyor. Ayrıca yurt dışında ailelerine para gönderen kişiler çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalıyor.”

Kripto para birimlerinin bozuk finansal sistemi iyileştirebileceğini söyleyen Hoskinson aynı zamanda dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olduklarının altını çizdi:

”Asla bizimkinin risk içeren bir sektör olduğunu söylemelerine izin vermeyin. Bizim sistemimiz, yolsuzluk ve adam kayırmacılığın panzehiri olan bir endüstri. Onlarınki ise bir hayal kırıklığı endüstrisidir.”

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 400.916,10 TL 0,54%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.880,18 TL 3,69%
cardano
Cardano (ADA) 19,93 TL 2,62%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,08%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.446,35 TL 3,46%
xrp
XRP (XRP) 9,04 TL 1,15%
solana
Solana (SOL) 1.243,33 TL 2,40%
polkadot
Polkadot (DOT) 283,47 TL 4,26%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,05 TL 0,92%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,18%
Copy link
Powered by Social Snap