Cardano Kurucusu Hoskinson, Ethereum dApp’leri ve Cardano’nun Geleceği Hakkında Konuştu

Abone Ol:google-news
0
23/03/2021

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, YouTube kanalında dApp’ler ve Cardano’nun geleceği hakkında konuştu. Merkeziyetsiz ekosistemlerin potansiyeline ulaşabilmek için uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini söyleyen Hoskinson, çoğunlukla zincir dışı çalışmaları nedeniyle dApp’leri sağlıksız olarak niteledi.

Henüz Sürdürülebilir Değil

Ethereum ağında 3800 dApp mevcut olduğunu söyleyen Hoskinson, sadece birkaç yüz uygulamanın transferler gerçekleştirebildiğine, geri kalanının ise işlem kapasitesinden yoksun ‘ghost chain’ler olduğuna dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl geliştirilen dApp’lerin yalnızca %31’inin Ethereum ağında olduğunu söyleyen matematikçi, yüksek işlem ücretleri trendinin bu sene de süreceğini tahmin ediyor. Merkeziyetsiz uygulamaların sürdürülebilirliği hakkında ise şunları söylüyor:

“Amaç sadece rastgele spekülasyon, saadet zinciri ve gerçek kullanım ve faydanın olmadığı bir şeyse ve milyonlarca ve milyarlarca insanı ölçeklendirme yeteneği barındırmıyorsa… Bu amaca yönelik bir şey yapmak istemiyorum, eğer amaç insanların uzun vadede kullandıkları ve sürdürülebilir ekonomiye sahip olan şeyler inşa etmekse, tamam beni de yazın.”

Hoskinson ayrıca, insanların kripto para alanında fark yaratabilecek dApp’ler üretmekten hala uzak olduğunu belirtti ve alanın önde gelenlerinin bu blozkinciri tabanlı programları kullanmadaki verimsizliğin farkında olmamasına ne kadar şaşırdığını dile getirdi.

Cardano’nun Geleceği

Hoskinson, Bitcoin ve Ethereum’un tümüyle sürdürülebilir ve ölçeklenebilir ekosistemler olmadıklarını vurguladı. Ona göre Cardano, bünyesindeki araştırmacı ve geliştiriciler sayesinde ikisini de geride bırakabilir ve ilk verimli üçüncü nesil kripto para birimi olabilir.

Hoskinson ayrıca Cardano’nun üç aşamalı bir gelişim planını takip ettiğini hatırlattı: metadata, token’lar ve Plutus gibi yenilikçi akıllı kontratlar. Cardano geliştiricileri, token’ların Ethereum’dan Cardano’ya transfer edilebilmesini sağlayacak yan zincir ve dönüştürücüler üzerinde de çalışıyor.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 312.700,80 TL 2,11%
ethereum
Ethereum (ETH) 20.921,76 TL 5,95%
tether
Tether (USDT) 8,59 TL 0,35%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.982,36 TL 6,61%
cardano
Cardano (ADA) 12,99 TL 6,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,78 TL 5,19%
xrp
XRP (XRP) 7,34 TL 5,37%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,60 TL 0,25%
polkadot
Polkadot (DOT) 194,39 TL 6,33%
uniswap
Uniswap (UNI) 199,29 TL 6,93%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap