Cardano Kurucusu Hoskinson, Ethereum dApp’leri ve Cardano’nun Geleceği Hakkında Konuştu

cardano kurucusu hoskinson ethereum dappleri ve cardanonun gelecegi hakkinda konustu

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, YouTube kanalında dApp’ler ve Cardano’nun geleceği hakkında konuştu. Merkeziyetsiz ekosistemlerin potansiyeline ulaşabilmek için uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini söyleyen Hoskinson, çoğunlukla zincir dışı çalışmaları nedeniyle dApp’leri sağlıksız olarak niteledi.

Henüz Sürdürülebilir Değil

Ethereum ağında 3800 dApp mevcut olduğunu söyleyen Hoskinson, sadece birkaç yüz uygulamanın transferler gerçekleştirebildiğine, geri kalanının ise işlem kapasitesinden yoksun ‘ghost chain’ler olduğuna dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl geliştirilen dApp’lerin yalnızca %31’inin Ethereum ağında olduğunu söyleyen matematikçi, yüksek işlem ücretleri trendinin bu sene de süreceğini tahmin ediyor. Merkeziyetsiz uygulamaların sürdürülebilirliği hakkında ise şunları söylüyor:

“Amaç sadece rastgele spekülasyon, saadet zinciri ve gerçek kullanım ve faydanın olmadığı bir şeyse ve milyonlarca ve milyarlarca insanı ölçeklendirme yeteneği barındırmıyorsa… Bu amaca yönelik bir şey yapmak istemiyorum, eğer amaç insanların uzun vadede kullandıkları ve sürdürülebilir ekonomiye sahip olan şeyler inşa etmekse, tamam beni de yazın.”

Hoskinson ayrıca, insanların kripto para alanında fark yaratabilecek dApp’ler üretmekten hala uzak olduğunu belirtti ve alanın önde gelenlerinin bu blozkinciri tabanlı programları kullanmadaki verimsizliğin farkında olmamasına ne kadar şaşırdığını dile getirdi.

Cardano’nun Geleceği

Hoskinson, Bitcoin ve Ethereum’un tümüyle sürdürülebilir ve ölçeklenebilir ekosistemler olmadıklarını vurguladı. Ona göre Cardano, bünyesindeki araştırmacı ve geliştiriciler sayesinde ikisini de geride bırakabilir ve ilk verimli üçüncü nesil kripto para birimi olabilir.

Hoskinson ayrıca Cardano’nun üç aşamalı bir gelişim planını takip ettiğini hatırlattı: metadata, token’lar ve Plutus gibi yenilikçi akıllı kontratlar. Cardano geliştiricileri, token’ların Ethereum’dan Cardano’ya transfer edilebilmesini sağlayacak yan zincir ve dönüştürücüler üzerinde de çalışıyor.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
332.665,43 TL 1,63%
ethereumETH/TRY
18.842,16 TL 4,16%
tetherUSDT/TRY
16,78 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
3.814,56 TL 3,76%
binance-usdBUSD/TRY
16,81 TL 0,46%
xrpXRP/TRY
5,44 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
7,70 TL 0,06%
solanaSOL/TRY
584,30 TL 3,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,53%
Bağlantıyı kopyala