Cardano Güncellemesi Neleri Değiştirdi?

Çiğdem Ceylan’ın sunumuyla bu hafta; Cardano Vasil Hard Fork güncellemesi ile Cardano ADA fiyatı yükselecek mi, Cardano ADA coin geleceği ne olacak, Cardano ağındaki verimi, güvenliği, işlem hızını ve ücretlerini önemli ölçüde etkileyeceği aktarıldı. Peki bu yükseltme Cardano ağında neleri değiştirdi? Birlikte inceleyelim.

Neler Yaşandı

15 Eylül tarihinde Ethereum’un merakla beklenen Merge yükseltmesi başarıyla gerçekleşti. Yeni Proof of Stake ağı ile bloklar aktif olarak oluşturulmaya, NFT’ler transfer edilmeye başlandı. Sırada Blockchain sektörü için bir diğer önemli yükseltme olan Cardano Vasil Hard Fork var. 

Cardano ağının ölçeklenebilirliğini geliştirmek için yapılması plânlanan Vasil hard fork, daha önce birkaç kez ertelenmişti. Geliştiriciler ve yöneticiler yaptıkları açıklamalarda bu güncellemenin önemine değinerek, acele edilmeyeceğini ifade ediyordu.

22 Eylül’de gerçekleşen Cardano Vasil Hard Fork yükseltmesi, Cardano ağındaki verimi, güvenliği, işlem hızını ve ücretlerini önemli ölçüde etkileyeceği aktarıldı. Peki bu yükseltme Cardano ağında neleri değiştirdi? Gelin yakından inceleyelim.

Hard fork, bir Blockchain ağına gerçekleştirilen kapsamlı ve kritik yazılım yükseltmesi olarak tanımlanabilir. Birçok Blockchain ağı nâdiren hard fork yapar, ancak Cardano her yıl periyodik iyileştirmeler ile birlikte yeni fork’lar yapan bir ağ olarak kendisini yapılandırıyor. İlk olarak Alonzo ile başlayan yükseltme çalışmaları, şimdi ise adını Bulgar matematikçi Vasil Dabov’dan alan Vasil hard fork ile devam ediyor. Cardano ağının genel ağ kararlılığına ve entegrasyonuna odaklanan Vasil, içerisinde birçok detayı ve geliştirmeyi barındırıyor. Birçok konuda iyileştirmeler içeren Vasil, ağın gidişatı için de oldukça önemli. Başarıyla gerçekleşen yükseltme sonrasında Cardano, gelişmiş merkeziyetsiz finans, merkeziyetsiz borsa ve akıllı sözleşme deneyimi sunmaya başlıyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
318.991,07 TL 1,19%
ethereumETH/TRY
23.794,73 TL 2,39%
tetherUSDT/TRY
18,65 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.435,51 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
18,66 TL 0,12%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,06%
xrpXRP/TRY
7,26 TL 0,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,94 TL 3,85%
cardanoADA/TRY
6,03 TL 1,00%
matic-networkMATIC/TRY
17,12 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala