Cardano Ağı, 1.000 Akıllı Sözleşme Sayısını Aştı

cardano agi 1 000 akilli sozlesme sayisini asti

Akıllı sözleşmeler Blockchain ağları için her gün daha da önem kazanıyor. Öyle ki Eylül 2021’de Cardano Blockchain ağı, akıllı sözleşme işlevselliğini içeren ve ADA‘nın ölçeklenebilirliğini ve hızını artıran büyük bir yükseltme yapmıştı. Bu yükseltme sonrası ağın etkinliğinde gözle görülür bir ivmelenme yaşandı. Son olarak Cardano ağı, 1.000 adet akıllı sözleşme sayısını aşarak önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

cardano agi 1 000 akilli sozlesme sayisini asti

Cardano Ağı, 1.000 Akıllı Sözleşme Sayısına Ulaşarak Yeni Rekorunu Kırdı

Cardano Blockchain ağı 2021’de oldukça önemli atılımlar yaptı. Bu atımlardan belki de en önemlisi ağın akıllı sözleşmeleri desteklemesi oldu. Bu destek sonrası aktif kullanıcı sayısında hızlı bir artış yaşayan Cardano, akıllı sözleşmeler tarafında da tercih edilen platformlardan biri haline geldi.

Yükseltme, Cardano‘nun geliştiriciler topluluğuna programlanabilirlik sunarken merkeziyetsiz finans (DeFi) geliştiricilerinin de önünü açtı. Diğer taraftan Cardano’nun geliştiriciler tarafından benimsenmesinin ve ağa bağlı merkeziyetsiz uygulamaların (dApp’lerin) sayısının Blockchain ağının başarısını belirlerken zorunlu olduğunu belirtmemizde fayda var. Ancak 22 Ocak 2022’de Cardano ağının ortalama Blockchain yükünün, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 94.49‘a ulaştığını göz önüne aldığımızda bir başarının olduğu söylenebilir. 

 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
467.775,62 TL 0,42%
ethereumETH/TRY
31.049,01 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
15,86 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
4.766,79 TL 1,94%
xrpXRP/TRY
6,52 TL 1,07%
binance-usdBUSD/TRY
15,80 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
8,28 TL 2,52%
solanaSOL/TRY
808,27 TL 1,14%
dogecoinDOGE/TRY
1,35 TL 1,65%
Bağlantıyı kopyala