bitcoinBTC/TRY
1.195.066,32 TL 5,88%
ethereumETH/TRY
63.971,66 TL 6,54%
tetherUSDT/TRY
28,98 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
7.055,18 TL 1,56%
xrpXRP/TRY
17,91 TL 6,82%
solanaSOL/TRY
2.010,88 TL 6,45%
usd-coinUSDC/TRY
28,79 TL 0,56%
staked-etherSTETH/TRY
64.269,27 TL 6,02%
cardanoADA/TRY
16,06 TL 7,08%
avalanche-2AVAX/TRY
1.124,43 TL 5,19%

Paylaş

Çaldıkları paraları kriptoya dönüştürdükleri iddiasıyla üç kişi tutuklandı

arrest

Savcılar, finans kurumlarından 10 milyon doları üzerinde para çaldıkları ve bunları kriptoya dönüştürdükleri iddiasıyla üç kişinin tutuklanması için talimat verdi.

Zhong Shi Gao, Naifeng Xu ve Fei Jiang isimli üç kişi, banka dolandırıcılığı, havale dolandırıcılığı ve kara para aklama komplosu ile suçlandı.

Suçlamalar sebebiyle üç zanlı toplamda 82 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

ABD Başsavcısı Damian Williams, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu suçlamalar, kimliklerini gizlemek için kripto paraya başvurabileceklerini düşünen dolandırıcılara ve siber suçlulara bir uyarı görevi görmelidir. Ortak kuruluşlarımızla birlikte sizi bulacağız ve suçlarınızdan ötürü sorumlu tutacağız.”

Sahta raporlar etkili oldu

Üç isim, 2018 yılından 2022’ye kadar New York ve diğer bölgelerdeki banka şubelerinde hesap açmaları için çoğunlukla Çin ve Tayvan’dan bazı isimleri işe aldı. Savcılar, bu banka hesaplarının kontrolünün daha sonra Gao, Xu ve Jiang’a geçtiğini söyledi.

Daha sonra bu üç kişi, fonların programa bağlı kişiler tarafından kontrol edilen banka hesapları arasında yatırılmasını ve aktarılmasını ayarladı, Savcılar, daha sonra Gao, Xu ve Jiang’ın havalelerin izinsiz olduğunu iddia ederek bankalara sahte rapor sundu.

Yetkililere göre bu durum, planın diğer üyelerinin transferlere izin vermesine karşın bankaların geçici olarak hesaplara aktarın fon miktarı kadar kredi vermesini sağladı ve başlangıçta yatırılan para iki katına çıktı.

Üç isim, bankaların raporların sahte olduğunu fark etmeden önce fonları kripto paraya dönüştürerek yurt dışında yer alan kripto borsalarına aktarmayı planladı.

FBI yetkilisi James Smith, şunları söyledi:

“Bu tip planlar, kurumlara zarar veriyor ve şüpheli transferlerin bildirilmesini zorlaştırıyor. Bugün gerçekleştirilen tutuklamalar, banka dolandırıcılığına teşebbüs etmeyi düşünen herkes için bir uyarı görevi görüyor.”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala