Anasayfa Blockchain Büyük Avrupa Limanında Blockchain Teknolojisi Kullanılacak

Büyük Avrupa Limanında Blockchain Teknolojisi Kullanılacak

Büyük Avrupa limanı Algeciras Körfezi Liman İdaresi (APBA), Blockchain teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. APBA, Blockchain teknolojisini kullanabilmek için IBM ile ortaklık kurduğunu açıkladı...

0
Avrupa Limanı Blockchain

İspanya, Endülüs’te bulunan ticari, balıkçılık ve yolcu limanı olan Algeciras Körfezi Liman İdaresi (APBA), New York merkezli teknoloji şirketinin Blockchain tabanlı nakliye platformu Tradelens’i kullanmak için IBM ile ortaklık kurdu.

Tedarik Zincirini Blockchain’e Getirmek

Europa News’e göre, Tradelens platformu, APBA’nın tedarik zinciri verilerini daha verimli ve güvenli bir şekilde yönetmesini sağlarken, aynı zamanda ticari işlemlerin kaydını doğru bir tutmasına yardımcı olacak. Liman idaresi tarafından yapılan duyuruda belirtildiği gibi, Tradelens veri yönetim sistemi, nakliye şirketleri, bireysel nakliyatçılar ve lojistik operatörleri dahil olmak üzere tüm tedarik zinciri katılımcılarının daha uygun maliyetli işlemler gerçekleştirmesini sağlayacak.

Özellikle Algeciras, her yıl 70 milyon tondan fazla kargo trafiğini işlediği için Avrupa’nın en işlek limanlarından biri. Liman, 2017 boyunca yaklaşık 4.3 milyon konteyner hacmini gördü. İlk başta dev nakliye firması Maersk ve IBM arasındaki ortak bir çaba ile geliştirilen Tradlens çözümü, şimdi dünya çapında 100’den fazla organizasyona ve yaklaşık 20 farklı liman operatörüne ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar, Tradelens platformunun 230 milyon sevkiyatı işlemek ve yaklaşık 20 milyon konteyner işlemek için kullanıldığı bildiriliyor.

Ekim 2018’de Hollanda’daki Rotterdam Limanı, nakliye işlemlerini hızlandırmak için bir Blockchain pilot programı başlatmak için Avrupa’nın en büyük finans kurumlarından biri olan ABN AMRO ile ortaklık yaptığını duyurdu. Ortaklık aynı zamanda Samsung’un yerel bilgi teknolojileri yan kuruluşlarından biriyle çalışmayı da içeriyor.