Brad Garlinghouse, Jay Clayton’a Yanıt Verdi

brad btch

SEC ve Ripple (XRP) arasında devam eden bir yasal süreç söz konusu. Düzenleyici 2020 yılının sonunda Ripple’a bir dava açtı. Pek çok kişi bu davanın arkasında SEC eski başkanı Jay Clayton’ın olduğuna inanıyor.

Clayton, SEC başkanı olduğu sırada birkaç Bitcoin (BTC) ETF teklifini reddetmişti ve topluluk içerisinde genellikle kripto para karşıtı tutumuyla biliniyordu. SEC eski başkanı, başkanlıktan ayrılmasının ardından, Akademik ve Düzenleyici Danışma Konseyi’nin bir parçası olarak One River Dijital Varlık Yönetimi için çalışmak üzere özel sektöre geçti. Clayton, firmaya Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Wall Street Journal’ın “Kripto Düzenlemeye İhtiyacı Var, Ancak Yeni Kurallara İhtiyacı Yok” başlıklı bir editör makalesinde Clayton, mevcut çerçeve altında kripto endüstrisine daha fazla düzenleme yapılması gerektiğini belirtiyor. Clayton, Kripto para birimlerini “finansal hizmetler endüstrisinde devam eden dijital devrimin” bir parçası olarak adlandırmaya devam ediyor.

Clayton, ABD düzenleyicilerinin, kripto para birimleri tarafından gerçekleştirilen finansal faaliyetlerle ilgili “onyıllarca” deneyime sahip olduğunu savunuyor. Bu nedenle, düzenleyicilerin bu yeni varlık sınıfının potansiyel risklerini “vaatlerini boğmadan” ele alacak araçlara zaten sahip olduğunu da ekliyor.

“Ulusal ve uluslararası otoriteler tarafından koordine edilen analizler bir düzenleyici boşluğu ortaya çıkarırsa, doldurulmalıdır. Ancak, düzenleyici rejimi yeniden icat etme ihtiyacı olduğunu varsayarak başlamamalıyız.”

SEC eski başkanı, sunum sırasında nakit ödeme talep etmek için sahipleri tarafından kullanılan bir araç olan “hamiline yazılı tahvilleri” gösterdi. Clayton, birkaç ABD ve uluslararası kuruluş arasındaki koordineli bir çabanın, genel tahvil piyasasını etkilemeden “bu piyasayı sona erdirdiğini” iddia etti.

“Aynı yaklaşım, anonim bir cüzdan kullanarak bitcoin transferi gibi benzer riskler taşıyan yeni araçlara da uygulanabilir.”

Garlinghouse Yanıt Verdi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Twitter hesabı aracılığıyla Clayton’a yanıt verdi. Makaleyi “kesinlikle ironik” olarak nitelendirdi, ancak eski hükümet yetkilisinin kripto endüstrisi hakkındaki görüşündeki değişikliği de kutladı.

“Jay Clayton, kripto için düzenleyici netlik eksikliği olduğunu ve olduğunu ve bunun ABD’de inovasyonu engellediğini söyleyenlere katılıyor. Kesinlikle ironik ancak geç olmaması hiç olmamasından iyidir.”

Yönetici, teknolojinin yasal ve yasadışı birçok amaç için faydalı olabileceğini vurguladı. Ancak, ABD’deki uyumlu şirketlerin “karmaşa” içinde bırakıldığına veya yasal işlemlerle karşı karşıya olduğuna inanıyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 392.650,30 TL 2,53%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.001,78 TL 4,86%
cardano
Cardano (ADA) 22,28 TL 1,88%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.562,47 TL 3,68%
xrp
XRP (XRP) 9,57 TL 4,66%
solana
Solana (SOL) 1.501,18 TL 0,58%
polkadot
Polkadot (DOT) 306,69 TL 15,46%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,16 TL 5,66%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,55 TL 0,81%
Copy link
Powered by Social Snap