BoE Başkanı Bailey, Kripto Varlıklar Hakkında Konuştu

boe baskani bailey kripto varliklar hakkinda konustu

Ülkelerin merkez bankaları, kripto varlıkları yakından takip ediyor. İngiltere Merkez Bankası da onlardan biri. Kripto varlıkların popülerliği arttıkça kötü niyetli kişilerin de dikkatini daha fazla çekiyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey de son konuşmasında bu konuya dikkat çekti.

boe baskani bailey kripto varliklar hakkinda konustu 2
İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey

BoE Başkanı Bailey’nin Kripto Yorumları ve Dahası

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, yaptığı açıklamada, kripto varlıkların yükselişinin yasadışı faaliyetleri de beraberinde getirmesiyle ilgili endişelerinden bahsetti. Hatırlayacağınız gibi popüler dizi Sqiud Game adına çıkan bir kripto varlık, kısa sürede değerlenip yine kısa sürede büyük bir değer kaybı yaşayarak birçok kişiyi zarara uğratmıştı. Aynı zamanda Google Ads yardımıyla kripto varlık dolandırıcılığının yapıldığını da sizlere aktarmıştık.

Raporlar, bu dolandırıcılığa kurban olan kişilen yılın ilk 9 ayında 200 milyon doların üzerinde kayıt yaşadığını gösteriyor. Ayrıca dolandırıcılık oranı da bir önceki yıla göre yüzde 30 artmış durumda.

Daha önce, Bank of England’ın Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe de uyarıda bulunarak şunları söylemişti:

“Kripto dünyası geleneksel finansal sisteme bağlanmaya başlıyor ve kaldıraçlı oyuncuların ortaya çıktığını görüyoruz. En önemlisi, bu büyük ölçüde kontrolsüz bir alanda gerçekleşiyor.”

Diğer yandan kripto varlık piyasasının son zamanlarda 3 trilyon dolarlık değeri aştığını da hatırlatmakta fayda var. Haberci Jim Cramer da son yayınında varlık sınıfın güvenirlik kazandığından bahsetti.

Tüm bu uyarıların yanında analist Max Keizer, BoE’nin de yakında Bitcoin satın alacağını tahmin ediyor.

İngilitere’nin eski Maliye Bakanı Philip Hammond yakın tarihli bir raporda, kripto varlıkların iş dünyasında durdurulamaz olduğunu söylemişti. Tabii Hammond’un siyaseti bıraktığını ve bir kripto girişimi olan Copper ile birlikte çalıştığını da söyleyelim.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 727.093,89 TL 0,85%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.030,89 TL 4,45%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.923,08 TL 1,99%
tether
Tether (USDT) 12,85 TL 0,13%
solana
Solana (SOL) 2.896,83 TL 4,87%
cardano
Cardano (ADA) 19,66 TL 2,57%
xrp
XRP (XRP) 12,46 TL 3,58%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,84 TL 0,04%
polkadot
Polkadot (DOT) 454,98 TL 6,23%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,64 TL 4,14%
Bağlantıyı kopyala