bitcoinBTC/TRY
1.096.667,22 TL 0,46%
ethereumETH/TRY
58.928,65 TL 0,91%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
6.594,29 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
17,49 TL 1,07%
solanaSOL/TRY
1.751,61 TL 3,11%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
58.904,07 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
10,92 TL 2,06%
dogecoinDOGE/TRY
2,35 TL 0,44%

Paylaş

BNB Chain, BAS Kısa Adıyla Özel Yan Zincirler Başlatıyor

bnb chain bas kisa adiyla ozel yan zincirler baslatiyor

Ağ yükünü azaltma hedefindeki BNB Chain BAS kısa adıyla (BNB Chain Application Sidechain), özel yan zincirler başlatacak. Binance, ağ ölçeklenebilirliğini genişletmek istiyor.

Kripto borsası Binance tarafından kurulan bir Layer 1 blockchain‘i olan BNB Chain, oyun gibi kaynak-yoğun uygulamalara yönelik maliyeti düşürmek ve işlem hızını artırmak için yan zincirleri tanıtmayı planlıyor.

Yan zincirler BNB Chain uyumlu dapp‘leri barındırmanın yanı sıra, bağımsız olarak çalışma özgürlüğüne de sahip olacak.

BNB Chain BAS Özel Yan Zincirler, Şubat’taki Yenilenmenin Devamı

Yan zincirler, geliştiricilerin BNB Chain’den veri ve varlık taşımasına izin vererek ağın sınırlı işlem kaynakları üzerindeki baskıyı azaltacak. Bu yan zincirler ayrıca uygulamaya özel olacak, yani bireysel yan zincirler belirli kullanım durumlarına odaklanacak.

The Block Crypto’nun bilgi aldığı bir Binance yetkilisi, “Yan zincir, geliştiricilerin ve düğüm operatörlerinin, BNB Chain ile yakın bir bağlantıyı sürdürürken, çok sayıda kullanıcı için dahili değer sistemleri olarak kendi blockchain’ini oluşturmalarına ve çalıştırmalarına yardımcı olmak için tanıtılan bir altyapıdır” dedi.

Şubat 2022’de, BNB Chain yeniden markalaştığında, ekip GameFi, SocialFi ve Metaverse gibi alanlarda büyük ölçekli uygulamaları benimsemeyi planladığını söyledi. Yan zincirler bu hedefe ulaşmada etkili olabilir.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala