Anasayfa Blockchain Blok Zinciri Projeleri Üzerinden Manipülasyon Yaptılar

Blok Zinciri Projeleri Üzerinden Manipülasyon Yaptılar

0

ABD’li regülatör SEC, 27 milyon dolarlık sahte pompa ve boşaltma işlemi ile alakalı biyoteknoloji uzmanı ve milyarderi Phillip Frost’u suçlamıştı. Ünlü milyarder ise suçlamaları kabul ederek 5.5 milyon dolarlık tazminatı ödemeyi kabul etti.

Riot Blockchain Paravan Şirket

Frost, yasa dışı hisse senedi satışlarından haksız kazanç elde etmekle suçlanmıştı. Riot Blockchain Inc. olarak kayıtlarda yer alan ve en büyük hissedar olan Barry Honig’inde bu işin içinde olduğu ve birkaç şirket hissedarı ile birlikte borsada manipülasyon yaptıkları kanıtlandı. Frost ise kendi şirketi OPKO Healt Inc. ile bu manipülasyona ortak olmuştu. SEC ilk olarak OPKO şirketine 100.000 dolar ceza kesmişti. Şirketin hisse senetlerinde ki alış ve satış pozisyonları ise yasaklandı.

Blok zinciri teknolojisinde büyük yatırımlar yapan Riot Blockchain’in de şişirme bir şirket olduğu ve yaptığı yatırımların tamamen göz boyamak için olduğu anlaşıldı. Blok zinciri teknolojisine yatırım yapan şirketler borsalarda şuanda oldukça popüler. İnsanlar bu şirketlere yatırım yaparak ciddi kazançlar elde etmeyi umuyorlar çünkü projeler hayata geçtiğinde şirketlerin kazancı oldukça fazla oluyor. Bu tarz olaylar ise yatırımcıların gözünü korkutan en büyük sebeplerden birisi.