“Blockchain’in AWS’si” Alchemy Yatırım Aldı

alchemy a16z liderliginde 3 5 milyar dolarlik degerlemeye ulasti

Arkasında, daha önce Facebook ve Pinterest gibi teknoloji şirketlerinde çalışmış iki Stanford mezununun olduğu kripto unicorn’u Alchemy, C Serisi finansman turunu tamamladı. Bu turda 250 milyon dolar yatırım alan girişim, toplamda 3,5 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı.

Nikil Viswanathan ve Joe Lau tarafından kurulan Alchemy, kurucuları tarafından “Blockchain‘in AWS’si” olarak tanımlanıyor. Amazon’un her yerde bulunan bulut bilgi işlem platformu AWS’ye benzetilen girişim, bu açıdan oldukça iddialı diyebiliriz.

blockchainin awssi alchemy yatirim aldi 2
Alchemy’nin Kurucuları Nikil Viswanathan ve Joe Lau

Alchemy, 250 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Alchemy, C Serisi finansman turunu 250 milyon dolarlık yatırımla tamamladı. Girişime yatırım yapanlar arasında; DFJ Growth, K5 Global, Chainsmokers, aktör Jared Leto ve Glazer ailesi gibi yüksek profilli kurum ve kişilerin yer alması dikkat çekti.

Şirketin kurucuları Alchemy’yi AWS ile karşılaştırıyor demiştik. OpenSea, DapperLabs ve Axie Infinity gibi devler Alchemy’nin yazılım araçlarına güveniyor. Tıpkı AWS gibi Alchemy de bu açıdan oldukça kârlı.

Şirketin sahip olduğu yazılım araçları, Ethereum blockchain’indeki kripto uygulamalarını ölçeklendirmek adına hazır bir kit sunuyor diyebiliriz. Bu da büyük ve küçük kripto şirketlerinin hataları tespit etme, düğümlere yazma gibi karmaşık ve maliyetli görevlerin kolaylıkla takip edilmesini sağlıyor.

Şirket her ne kadar Ethereum kullanıcıları için bir hizmet olsa da ilerleyen dönemde diğer blockchain’lere de genişlemeyi planlıyor. Bunun için NFT şirketi Dapper Labs tarafından geliştirilen Flow isimli blockchain ile çalışmalar başladı bile.

Alchemy’nin C Serisi finansman turu Andreessen Horowitz tarafından yönetildi ve kripto odaklı risk sermayesi şirketinin Web 3’e bugüne kadar yaptığı en büyük yatırımlardan biri oldu.

Konuyla ilgili konuşan şirket ortaklarından Ali Yahya şunları söyledi:

“Alchemy, hızlı bir şekilde büyüyor. Çünkü geliştiricilere güvenilir, ölçeklenebilir ve kullanımı kolay web3 uygulamaları oluşturmak için bir platform sunuyor” dedi.

Bu arada şirket daha önce de 15 milyon dolarlık ve 80 milyon dolarlık iki yatırım daha almıştı. Alchemy’ye göre, şirket bu yılın başlarında B Serisinde topladığı 80 milyon doların hiçbirine dokunmak zorunda kalmayacak kadar para kazanıyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 657.875,39 TL 0,12%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.533,85 TL 0,56%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.292,12 TL 2,59%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 1,06%
solana
Solana (SOL) 2.371,36 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 18,74 TL 0,14%
xrp
XRP (XRP) 11,42 TL 0,56%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,51%
polkadot
Polkadot (DOT) 425,18 TL 1,33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,48 TL 0,79%
Bağlantıyı kopyala