Anasayfa Blockchain Blockchain Teknolojisi Sınırsız Ekonomiler Yaratabilir

Blockchain Teknolojisi Sınırsız Ekonomiler Yaratabilir

Massachusetts Üniversitesi'nin MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı'nda (CSAIL) profesör olan Silvio Micali, Blockchain teknolojisine ilişkin önemli açıklamar yaptı. Micali'ye göre, Blockchain teknolojisi sınırsız ekonomiler yaratabilir...

0
Blockchain Teknolojisi

Massachusetts, Brookline’deki MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda (CSAIL) profesör olan Silvio Micali, son zamanlarda Blockchain teknolojisinin daha küresel ve sınırsız bir ekonomi yaratma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Turing ödüllü bir kriptograf olan Micali, Bloomberg’in Daybreak Asia ile yaptığı röportaj sırasında Bockchain teknolojisinin sınırsız iş işlemlerini kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek üç özelliği olduğunu açıkladı. Bunlar ölçeklenebilirlik, merkezinin olmaması ve ölçeklenebilirlik.

Merkezi Olmayan Çözümler Merkezi Olarak Yönetilen Platformlardan Daha Güvenli

Micali’ye göre, merkezi olmayan sistemler yalnızca merkezi platformlarla karşılaştırılabilir düzeyde çalışabilirlerse etkili olacaklar. Micali, eşler arası (P2P) bir ağın işlem bilgisinin merkezi bir sistem kadar hızlı olması gerektiğini belirtti. Çoğu son kullanıcı, bir yazılım programının gerçekten işe yarayıp yaramadığını daha fazla önemseme eğiliminde olduklarından, teknik detaylardan endişe duymuyor.

Şu anda, merkezi olmayan çözümler kullanıcı dostu ya da merkezi olarak yönetilen yazılımlar kadar hızlı değiller. Micali, bu performans sorunları nedeniyle merkezi olmayan Blockchain tabanlı platformların ana akım tarafından kabul edilmediğini belirtti. Profesör, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) daha fazla güvenlik sağlama potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Micali, çeşitli güvenlik açıkları nedeniyle gittikçe artan sayıda merkezi kripto para biriminin saldırıya uğradığını kaydetti. Merkezi olmayan borsalar (DEX) merkezi olarak yönetilen işlem platformları kadar popüler olmamasına rağmen, Micali ve diğer birçok analist P2P borsalarının daha güvenli olduğuna inanıyor.