bitcoinBTC/TRY
1.121.018,46 TL 1,41%
ethereumETH/TRY
60.484,81 TL 0,43%
tetherUSDT/TRY
28,90 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
6.623,65 TL 0,41%
xrpXRP/TRY
17,74 TL 0,28%
solanaSOL/TRY
1.767,94 TL 0,31%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,12%
staked-etherSTETH/TRY
60.503,89 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
11,16 TL 1,50%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 0,33%

Paylaş

Blockchain şirketi, Hamas’ın kripto ile finanse edildiği iddialarına açıklık getirdi

Golden bitcoin replica on computer circuit board

Blockchain firması Elliptic, son dönemlerde Hamas’ın kripto ile finanse edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını savundu.

Elliptic’e göre, Hamas’ın kripto ile topladığı fonların boyutu yanlış bir şekilde yansıtıldı ve böyle bir argüman sunmak için çok az kanıt olduğunu ileri sürdü.

Şirket, Hamas’ın ilk olarak 2019 yılında BTC ile bağış topladığını ancak bağışçıların akıbeti ile ilgili endişeler sebebiyle geçtiğimiz nisan ayında kripto bağış faaliyetlerini durdurduğunu söyledi.

Elliptic ayrıca, 7 Ekim’de gerçekleşen İsrail saldırısından beri kripto paralar ile Hamas’a yapılan bağışların yalnızca 21.000 dolar olduğunu ve bunların dondurulduğunu dile getirdi.

“Bu varlıkların izlenebilir olması, toplanan miktarın diğer fon kaynaklarına kıyasla oldukça küçük kaldığı anlamına geliyor”

Siyasilerin hedefinde kripto var

Kripto paraların Hamas gibi örgütlerin finanse edilmesi için kullanıldığı iddiaları, özellikle ABD’de önemli bir tartışma konusu haline geldi. Kripto para karşıtlığıyla tanınan Senatör Elizabeth Warren’ın başını çektiği 100’den fazla meclis üyesi, Wall Street Journal’in Hamas’ın İsrail’deki saldırıdan önce kripto bağışı topladığı haberine atıfta bulunarak kripto paraları hedef aldı.

Elliptic, konuyla ilgili olarak Warren’ın temsilcileri ile de görüştüklerini ifade etti:

“Kripto bağışlarının bu miktara ulaştığını gösteren hiçbir kanıt yok. Sağlanan veriler tamamen yanlış yorumlandı. Bu konuyu açığa kavuşturmak için Senatör Warren’ın temsilcilerinin yanı sıra Wall Street Journal’deki makalenin yazarlarıyla da konuştuk”

Geçtiğimiz günlerde bir başka blockchain şirketi Chainalysis de Hamas’a yapılan kripto yardımlarının şişirildiğini savunmuştu.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala