Blockchain Ağları Nazlanıyor: Litecoin’in de Zorluğu Arttı

Blockchain Aglari Nazlaniyor Litecoinin de Zorlugu Artti

Ethereum ağının Merge ile birlikte Proof of Stake’e geçmesi sonrası oldukça büyük bir madencilik gücü boşta kaldı. Bu noktada hem Bitcoin hem de diğer Proof of Work ağlarında ağ zorluklarının giderek arttığına şahitlik ettik. Son olarak Litecoin de ağ zorluğunda kritik bir yükseliş yaşadı. Litecoin madenciliği zorluğu yeni bir zirve yaparak 18 milyon hash‘in hemen altında konumlanıyor.

Blockchain Aglari Nazlaniyor Litecoinin de Zorlugu Artti 1 1

Litecoin’in Ağ Zorluğu Arttı, LTC Yükselişe Geçti

Geçmişine baktığımızda Litecoin‘in Bitcoin Core’un değiştirilmiş bir versiyonu olduğunu görüyoruz. Bu noktada madencilik sistemi neredeyse Bitcoin ile aynı olan Litecoin oldukça büyük bir kitleye sahip. Madencilik operasyonlarını başka ağlara taşıyan madenciler ise bu nedenle Litecoin’i de tercih ediyor.

Diğer taraftan Litecoin’de bir sonraki halving’in 2023’te yaşanması bekleniyor. Litecoin 2011’de piyasaya sürüldüğünde, madenciler bir bloğu başarıyla kazdıkları için 50 litecoin ( LTC ) alıyorlardı. Bu ödül her 840.000 blokta bir (kabaca dört yılda bir) yarılanmaktadır. Üçüncü yarılanma ile 12.5 LTC blok ödülü 6.25 LTC’ye düşecek.

LTC, anlık yükseliş sonrası 69 dolardan işlem görüyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
319.645,52 TL 1,24%
ethereumETH/TRY
23.901,19 TL 3,13%
tetherUSDT/TRY
18,65 TL 0,44%
bnbBNB/TRY
5.440,36 TL 0,19%
usd-coinUSDC/TRY
18,65 TL 0,17%
binance-usdBUSD/TRY
18,64 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
7,31 TL 0,36%
dogecoinDOGE/TRY
1,96 TL 4,40%
cardanoADA/TRY
6,03 TL 1,02%
matic-networkMATIC/TRY
17,17 TL 1,81%
Bağlantıyı kopyala