bitcoinBTC/TRY
740.647,24 TL 0,44%
ethereumETH/TRY
45.865,69 TL 0,30%
tetherUSDT/TRY
27,44 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.901,49 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
14,16 TL 1,62%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.909,82 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
6,94 TL 1,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,18%
solanaSOL/TRY
583,62 TL 5,03%

Paylaş

BlackRock’tan faiz tahmini: 2024’e kadar yüksek tutulacak

blackrock

BlackRock, Fed’in faiz kararına ilişkin tahminde bulundu. Buna göre, 2024 yılına kadar faizlerde düşüş beklenmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Fiyat baskıları sürüyor

BlackRock’ın iShares EMEA Kıdemli Makro Yatırım Stratejisi Laura Cooper, Fed Başkanı Jerome Powell’ın bir sonraki Açık Piyasalar Komitesi Toplantısı’nda artırımlara ara vermesini beklediğini kaydetti. Duyuru, başkanın ekonomik verilerin gelecekteki kararlardaki rolü hakkındaki söylemini sürdürürken, gelecekteki artışlar için de kapıyı açık tutacak.

Cooper, merkez bankasının faiz oranlarını “nötre doğru” yeniden ayarlamadan önce, faiz oranlarını muhtemelen 2024 ortalarına kadar “kısıtlayıcı” bölgede bırakacağı öngörüsünde bulunarak, “Dezenflasyonun sağlam bir şekilde yerleştiğine dair işaretlere rağmen, fiyat baskılarının yüzde 2’lik hedefinin üzerine yerleşmesi muhtemeldir.” dedi.

blackrock

“Faizler inecek gibi görünmüyor”

BlackRock’ın Küresel Temel Gelir Stratejisi Başkanı Marilyn Watson, Fed’in bu yıl faiz oranlarını değiştirmesinin pek olası olmadığını belirtti. Bunun gerçekleşmesi için merkez bankasının ekonomide bir bozulma, daha düşük gayrisafi yurtiçi hasıla ve daha düşük bir işsizlik oranı görmesi gerektiği şu ifadelerle kaydedildi.

“Veriler açısından bunu gerçekten görmüyoruz. Bu yıl için faiz oranlarının hemen hemen aynı kalmasını bekliyoruz. Asıl soru, bu konuda bir ayarlama görüp göremeyeceğimiz, ama bence gelecekten yıldan önce faizlerin inmesi mümkün gibi görünmüyor.”

BlackRock’tan Amanda Lynam ise yüksek faiz oranlarının devam etmesinin şirketlerin para toplamak için daha fazla önemsiz tahvil ihraç etmesine neden olacağını söyledi. Eylül ayında şirketlerin ihraç ettiği kaldıraçlı kredi ve hurda tahvil miktarı 40 milyar dolara yükseldi.

Öte yandan Mart 2022’den bu yana Federal Rezerv, yükselen ABD enflasyonu ile mücadele etmek için faiz oranlarını 11 kez artırdı. Açık Piyasalar Komitesi, faiz artırımına gidip gitmeyeceğine karar vermek üzere 20 Eylül’de karara varacak.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala