bitcoinBTC/TRY
1.121.452,13 TL 1,74%
ethereumETH/TRY
60.517,77 TL 0,06%
tetherUSDT/TRY
28,94 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.627,70 TL 0,12%
xrpXRP/TRY
17,73 TL 0,40%
solanaSOL/TRY
1.765,63 TL 0,34%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
60.498,68 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
11,16 TL 1,80%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 0,34%

Paylaş

BitMEX kurucusu Hayes’ten korkutan öngörü

Eski Bitmex CEOsu Hayes Bitcoinde Oynaklik Artacak8

BitMEX kurucusu ve eski CEO’su Arthur Hayes, ABD ekonomisi ve kripto piyasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçen hafta Impact Theory programına konuk olan Hayes, büyük buhran kadar kötü bir finansal kriz beklediğini dile getirdi. Hayes, ABD’de bankacılık sisteminin iflas ettiğini söyledi.

Eski Bitmex CEOsu Hayes Bitcoinde Oynaklik Artacak

Hayes’ten kriz senaryosu

Hayes, “On yılın sonuna doğru, muhtemelen büyük buhran kadar kötü ya da daha kötü büyük bir finansal kriz olacağına kesinlikle katılıyorum. Oraya varmadan önce, hisse senetleri, emlak, kripto, sanat, aklınıza ne gelirse, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana gördüğümüz en büyük boğa piyasasına sahip olacağız” dedi. Hayes, ABD hükümetinin her ekonomik krize kurtarma paketi ile müdahale etmek için acele etmesinin öngörülebilir bir tepki olduğunu belirtti.

BitMEX kurucusuna göre artan devlet borçları, döndürülmesi gereken büyük miktarlar ve azalan verimlilik ancak para basarak çözülebilir. Parasal genişleme boğa piyasalarına yol açsa da bunun sonucu yüksek enflasyon olma eğilimindedir.

İlk etapta hisse senetleri, kripto, gayrimenkul gibi kazançlı olan ürünlerde boğa yaşanacağını belirten Hayes, “Daha sonra hükümetin her şeyi kurtarabileceğini öğreneceğiz. Tahvillerinin getirisini ve fiyatını sabitleyerek kendilerini kurtarmaya çalışmak için düşündükleri kadar çok para basamazlar ve nesiller boyu sürecek çöküş yaşayacağız” değerlendirmesini yaptı. 2026’da büyük zirve beklediğini dile getiren Hayes, sonraki 10 yılda depresyon döneminin yaşanacağı öngörüsünde bulundu.

Enflasyona gelecekte katkıda bulunacak unsurlar sorulduğunda Hayes, 2026 yılına kadar çevrilmesi gereken 7.75 trilyon dolarlık ABD borcuna ve tahvillerindeki getiri eğrisinin tersine dönmesine dikkat çekti. Hayes, ABD bankacılık sisteminin işlevsel olarak iflas etmiş durumda olduğunu söyledi. Bitcoin fiyatının ise 2026 yılına kadar 750 bin ile 1 milyon dolara ulaşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala