Bithumb Yetkilisi Soruşturmalar Esnasında İntihar Etti

bithumb yetkilisi sorusturmalar esnasinda intihar etti

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşler ve artan düzenleyici baskıları pek çok kripto şirketini olumsuz etkiledi. Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb’ın en büyük hissedarı olan Vident’in Başkan Yardımcısı Park Mo, yaşamına son verdi.

Vident’in Başkan Yardımcısı Hayatına Son Verdi

Yerel haberlere göre Vident’in Başkan Yardımcısı Park Mo, Cuma sabahı evinde intihar etti. Mo, Bithumb bağlı kuruluşlarına ait hisse senedi fiyatlarını zimmete geçirme ve manipüle etme iddiasıyla Güney Kore’deki savcılar tarafından soruşturmayla karşı karşıya kalmıştı. Bithumb’ın yatırımcıları arasında Vident, Inbiogen ve Bucket Studio yer alıyor.

bithumb yetkilisi sorusturmalar esnasinda intihar etti 2

Ekim 2022’de savcılar Mo ve suç ortağının manipülatif eylemden yasadışı kazanç elde ettiği iddiaları üzerine soruşturma başlatmıştı.

Mo’nun Vident’in Başkan Yardımcısı sıfatıyla, Bithumb’ın muhasebe operasyonlarının sorumluluğunu üstlendiği iddia edildi. Bu pozisyonu, kripto para borsasının başkanı olduğunu iddia eden Bay Kang Ji-yeon’un kız kardeşi ve erkek kardeşi tarafından almıştı.

Yine iddialara göre, bu kişiler, dönüştürülebilir tahviller çıkarmak, rüşvet fonları başlatmak ve yasadışı karlar biriktirmek için Mo ile iş birliği yaptı. Son olarak Güney Koreli savcılar, Mo’nun şüpheli ölümünü soruşturma kararı aldığını açıkladı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
428.312,29 TL 2,70%
ethereumETH/TRY
30.451,70 TL 2,92%
tetherUSDT/TRY
18,94 TL 0,52%
bnbBNB/TRY
6.064,97 TL 2,77%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
7,46 TL 3,40%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
7,33 TL 2,45%
dogecoinDOGE/TRY
1,72 TL 4,20%
okbOKB/TRY
835,77 TL 0,66%
Bağlantıyı kopyala