bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 65,384.52 2.21%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,188.39 5.52%
bnb
BNB (BNB) $ 568.28 3.90%
solana
Solana (SOL) $ 148.39 8.69%
xrp
XRP (XRP) $ 0.505312 4.90%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.480065 6.38%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.159372 5.99%

Bitcoin’in Dolar Bazında Teknik Analizi – 1 Şubat 2021

bitcoinin dolar bazinda teknik analizi

Bitcoin’in logaritmik ölçekteki uzun vadeli aylık grafiği aşağıda gösterilmiştir. Bitstamp verilerine göre BTCUSD şuan yaklaşık 34300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

BTCUSD’DE UZUN VADELİ YÜKSELEN KANAL

Grafikte açık mavi renkte gösterilmiş olan yükselen kanalın orta çizgisinin, daha önce defalarca başarılı bir şekilde test edildiği görülmekte. Dolayısıyla uzun vadede Bitcoin’in ana destek ve direnç seviyeleri bu kanala göre takip edilebilir. Kanal orta çizgisinin geçtiğimiz ay içinde 42000 dolar seviyesinde test edilmesinden sonra, şu an için kısa vade için değerlendirebileceğimiz düzeltme hareketine devam ediyor.

Aşağıdaki grafiğin orta çizgisi bugünler için yaklaşık 42000 dolar seviyesinde direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin aşılması durumunda orta ve uzun vadede (3 ay ve daha fazla bir zaman diliminde) kanal üst çizgisinin geçtiği 170.000 dolar seviyeleri hedeflenmiş olacaktır. Bitcoin’in 1 yıl kadar önce yaklaşık 3000 dolar seviyesinde olduğunu hatırlarsak, olası böyle bir hedef, dolar bazında bile gerçekten çok anlamlı.

Diğer taraftan bir sonraki görselde daha yakından inceleyeceğimiz gibi, kısa vadeli düzeltme hareketinde düşüşün hızlanması durumunda kanalın alt çizgisinin orta vadede hedeflenebileceği de göz ardı edilmemeli. Bu seviye de yaklaşık 14000 dolar seviyelerini gösteriyor.

Bunların yanı sıra, aşağıdaki grafiğin aylık ve çok uzun vadeli bir grafik olduğu unutulmamalı. Yani bu grafikteki bir mumun son halini alabilmesi için 1 aylık sürenin bitmiş olması gerekir. Yavaş ilerleyen bir grafik olduğu için analizin bu kısmında bahsedilen olası destek ve dirençler uzun vadeli hedeflerin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir.

bitcoinin dolar bazinda teknik analizi 2

BITCOIN’DE DÜZELTME HAREKETİ BİTTİ Mİ?

Bitcoin’in aşağıdaki haftalık grafiğinde ise iç içe gösterilmiş olan iki fibonacci geri çekilme seviyesine dikkat edin.

Mart ayındaki dip ile Ocak 2021’de görülmüş olan 42000 dolar seviyesini birleştirerek elde ettiğimiz fibonacci geri çekilme seviyesinin, grafikteki mumları dışardan çevreleyecek şekilde olduğunu düşünün. Ayrıca, Eylül 2020’de görülmüş olan dip seviye ile Ocak 2021 zirvesini birleştirerek de yeni bir fibonacci geri çekilme seviyesi elde etmiş durumdayız.

Bu iki fibonacci geri çekilme seviyesinin çizgilerinin birbirine çok yakın olduğu iki önemli bölge, grafikte, gri ve pembe dikdörtgen alan ile gösterilmiştir.

Bu bilgiler ışığı altında aşağıdaki grafiği analiz ettiğimizde, mavi orta vadeli yükselen trend çizgisinin kırılması durumunda (30.000 dolar seviyesi) gri alanın 24500 dolar seviyesinde, pembe alanın ise yaklaşık 17000 dolar seviyesinde destek bölgesi olduğunu anlarız.

Yani, aşağıdaki grafikte kırmızı renkte gösterilmiş olan düşen trend çizgisinin altında kaldıkça Bitcoin orta vadede 30000, 24500 ve 17000 dolar seviyelerini hedeflemiş olacaktır.

BITCOIN’DE DOW TEORİSİ

Dow Teorisine göre; ana trendlerin içinde ikincil dalgalar (secondary waves) olarak adlandırılan düzeltme dalgaları, kendinden önce yaşanmış olan son itki (yükseliş trendinde yükseliş dalgası, düşüş trendinde ise düşüş dalgası) dalgasının yaklaşık yüzde ellisini geri alır. Gerçekleşmesine kesin gözüyle BAKILMAMASININ faydalı olacağını düşündüğüm bu ilke göz önünde bulundurulduğunda; Bitcoin’de yaşanmakta olan düzeltme hareketinin bir süre daha devam ederek, grafikteki gri ve pembe dikdörtgenler arasında bir yerde bitme olasılığı oldukça yüksek görünüyor. Bu da kabaca 20600 dolar seviyesi olarak düşünülebilir.

Grafikte siyah renkteki uzun vadeli yükselen trend çizgisi ile sağdaki 0.5 katsayılı fibonacci geri çekilme seviyesinin kesiştiği yer daire şeklinin içinde vurgulanmaya çalışılmıştır.

bitcoinin dolar bazinda teknik analizi 3

BTCUSD’DE KISA VADELİ DÜŞEN KANAL DEVAM EDİYOR!

Son olarak, Bitcoin’in 4 saatlik grafiğinde aşağıdaki düşen kanalın da takip edilmesinde fayda var. Bu kanalın orta çizgisi geçtiğimiz dört saatliklerde tam olarak test edildikten sonra fiyatlar yönünü yukarı çevirmiş durumda. Kanal üst çizgisi yaklaşık 38000 dolar seviyesinde direnç gösteriyor. Bu seviyenin aşılması durumunda ise, hemen, hızlı gelişecek, yeni bir yükseliş trendi başlamak zorunda değil. Olası böyle bir yükselişin hedefi daha önce belirttiğim gibi 42000 dolar seviyesi olabilir ve o seviyede karşılacağı kâr satışlarıyla bir süre devam edebilecek yatay piyasaya şahit olabiliriz.

Diğer taraftan, aşağıdaki grafikte siyah renkte gösterilmiş olan kısa vadeli yükselen trend çizgisi ise bugünler için yaklaşık 32800 dolar seviyesinde destek gösteriyor. Bu seviyenin kırılmasıyla 27700 seviyesinden geçen düşen kalan alt çizgisi hedeflenebilir.

Özetle;

Bitcoin’de takip edilebilecek destek ve dirençler aşağıda gösterilmiştir. Sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı bir hafta dilerim.

Destekler: 30.000, 27.700, 24.500, 20.000

Dirençler:  35.000, 38.000, 40.000, 42.000

bitcoinin dolar bazinda teknik analizi 4

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Mehmet Yıldızlı

Ankara'da Yüce Fen Lisesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Aynı sene Marmara Çevre Mühendisliği'ni kazandı. Üç sene burada öğrenim hayatına devam ettikten sonra, 1992 yılından itibaren ilgilendiği hisse senedi piyasaları, işletme ve finansla ilgili teorik bilgiyi de derinlemesine öğrenmek istediği için üniversite sınavına tekrar girerek Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme bölümünde öğrenim hayatına devam etti. Mehmet Yıldızlı 28 Kasım 2018 tarihinde kurduğu Paradox Danışmanlık Bilişim Tic. Ltd. Şti altında çalışmalarına devam etmektedir.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala