Bitcoin’de Gözler Fed Toplantısına Çevrildi

bitcoinde gozler fed toplantisina cevrildi 1

Dünyanın en değerli kripto varlıkları listesinde birinci sırada konumlanan Bitcoin, ekim ayında yüzde 40’lık önemli bir artış yaşadı. ABD’de ilk Bitcoin ETF’sinin işlem görmeye başlaması ve yatırımcıların olumlu hareketleri ile birlikte Bitcoin 66.975 dolarlık yeni rekor seviyesini belirledi. Tüm bu pozitif atmosferin ışığında şimdi Bitcoin‘de gözler Fed toplantısına çevrilmiş durumda.

Bitcoin, Fed Toplantısından Nasıl Etkilenir?

Temel göstergeler, önümüzdeki aylarda da olumlu havanın devam edeceğini söylüyor. Diğer yandan ABD Merkez Bankası (Fed) ve diğer büyük merkez bankaları tarafından hisse senedi piyasalarının sarsılması beklenenden daha hareketli bir ay yaşatabilir.

Kenetic Capital’in yönetici ortağı Jehan Chu, Bitcoin’in yükseliş trendinin güçlü seviyede kalmaya devam ettiğini söyledi. Ancak, Fed tahvil alımının daralması sonrasında kamu piyasalarında düşüş yaşanırsa, Bitcoin de küçük bir düzeltme yaşayabilir.

bitcoinde gozler fed toplantisina cevrildi 2 1

2-3 Kasım tarihlerin Fed toplantısı düzenlenecek. Burada, politika yapıcılarının son 18 ayda finansal piyasaların her köşesinde benzeri görülmemiş risk alımını tetikleyen aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltmaya başlama planlarının duyurulması bekleniyor.

Toplantıda Fed‘in açıklamaları oldukça etkili olacak. Piyasaların tepkisi de Fed’in enflasyon konusundaki açıklamalarına ve ilk faiz artırımının zamanlamasına bağlı olacak.

Goldman Sachs analistleri, ilk faiz artırımı tahminlerini Temmuz 2022 yönünde yaptı. Ayrıca analistlere göre, ikinci faiz artışı da Kasım 2022’de yapılacak. Ardından 2023 ve 2024’te de artış bekleniyor.

Hisse senetleri ve Bitcoin esnek kalırken, Fed açıklaması enflasyonun “geçici” olduğuna dair daha az referans taşırsa işler değişebilir. Bu, politika yapıcıların yüksek enflasyona karşı artan rahatsızlıklarını gösteriyor olabilir. Daha hızlı faiz artımını korkularının doğrulanması da hisse senetlerine ve Bitcoin’e satış baskısı getirecektir.

Tabii piyasalar için gözler sadece Fed toplantısında değil. Salı günü Avustralya Merkez Bankası (RBA) toplantısı yapılacak. Perşembe günü ise İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Cuma da ABD tarım dışı istihdam raporu yayımlanacak.

Son olarak İngiltere Merkez Bankası’nın bu hafta faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 736.496,20 TL 0,86%
ethereum
Ethereum (ETH) 59.736,43 TL 1,87%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.151,81 TL 3,71%
tether
Tether (USDT) 12,56 TL 0,20%
solana
Solana (SOL) 2.861,35 TL 6,37%
cardano
Cardano (ADA) 20,22 TL 0,65%
xrp
XRP (XRP) 12,68 TL 0,33%
polkadot
Polkadot (DOT) 479,82 TL 0,11%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,56 TL 0,16%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,71 TL 2,42%
Bağlantıyı kopyala