Bitcoin, Türkiye İçin Umut Olabilir Mi? Adidas ve Coinbase Ortaklığı

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla bu hafta Kripto Bülten‘de Michael Saylor’ın Bitcoin’in Türkiye için umut olduğu yönündeki açıklaması, Elektrikli Otomobil Markasının araçlarını NFT olarak satışa çıkarması ve El Salvador’un Bitcoin Şehri açıklamasına kadar birçok önemi konudan bahsedildi.

Nelerden Bahsedildi?

-Popüler Bitcoin savunucularından MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in Türkiye için umut olduğu düşüncesini tekrarladı. Saylor daha önce de bu duruma vurgu yapmıştı. Merkez Bankasının faiz kararının ardından dolar ve euro’da yeni rekorlar görülmüştü. 

-Elektrikli araçların varlığı giderek artarken, yeni markalar da Türkiye pazarına giriyor. Çinli Skywell de bu markalardan biri. Ulu Motor tarafından getirilen elektrikli Skywell ET5, Türkiye yollarına iniyor. Şirketten yapılan duyuruya göre; Türkiye’ye gelmeden 100’ün üzerinde ön sipariş alan marka, sınırlı sayıdaki otomobilini NFT ile dijital sanat eserine dönüştürecek. Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleşecek bu işlem ile ülkede satışa sunulacak sınırlı sayıda SKYWELL ET5, eşsiz hale gelerek koleksiyon değeri kazanacak. Bu sayede değeri her geçen gün artan bir otomobil halini alacak.

-Bitcoin deyince elbette El Salvador’dan bahsetmemek olmaz. Devlet Başkanı Nayib Bukele bu kez de,, konferansların düzenlendiği, endüstrinin uzmanlarını ve kripto varlık severleri doğaçlama olarak buluşturan bitcoin haftasında açıklamalarda bulundu.  El Salvador’da,, Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen,, dünyanın ilk “Bitcoin Şehri”ni kurmayı planladığını söyledi. Bukele şehrin; konut ve ticaret alanları, restoranlar, havaalanı, liman ve demiryolu hizmeti de olan tam teşekküllü bir metropol olacağını söyledi. 

Kripto para ve Blockchain dünyası her gün yapılan bir başka ortaklık ile büyüyor ve gelişiyor. Son olarak ünlü spor giyim markası Adidas da, Twitter üzerinden kripto para borsası Coinbase ile ortaklığını duyurdu.Ortaklıkla ilgili henüz ayrıntı paylaşılmadı. Fakat Adidas’ın Coinbase ile olan işbirliği,, markanın NFT ve metaverse sektöründe bazı planlarının olabileceğinin sinyalini veriyor

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 492.965,96 TL 0,73%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.769,10 TL 0,60%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.128,41 TL 3,35%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,73%
solana
Solana (SOL) 1.265,76 TL 2,31%
xrp
XRP (XRP) 8,27 TL 0,66%
terra-luna
Terra (LUNA) 846,74 TL 3,66%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,21 TL 2,68%
Bağlantıyı kopyala