Bitcoin Tükettiği Enerjiden Daha Fazla Değer Sağlıyor

bitcoin verimliligi

Bugün NYDIG tarafından Bitcoin’in enerji tüketimini toplumdaki rolü bağlamında değerlendiren “Bitcoin Net Zero” isimli 70 sayfalık bir makale yayınlandı ve Bitcoin’in kâr zarar dengesi adına önemli detaylarına değinildi.

Castle Island Ventures‘ın genel ortağı Nic Carter ve NYDIG’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ross Stevens tarafından ortaklaşa yazılan makale, Bitcoin‘in topluma sağladığı faydaları, enerjinin neden bir gereklilik olduğunu ve Bitcoin’in dünya çapında, vatandaşların yaşam kalitesini nasıl iyileştirdiği inceledi.

Makelede bazı noktalar dikkat çekti, özellikle enerji verimliliği konusunda şu noktalara değinildi:

“Bitcoin’in 2020’de 62 TWh elektrik tükettiğini tahmin ediyoruz, bu da küresel anlamda önemsiz, küresel birincil enerji tüketiminin yalnızca yüzde 0,04′ünü ve küresel karbon emisyonlarının yüzde 0,1‘ini temsil eden 33 milyon ton karbondioksit emisyonuna neden oldu. Bitcoin’in elektrik tüketimi, ev tipi soğutma (630 TWh) ve ev tipi çamaşır kurutma makineleri (108 TWh) gibi diğer enerji yoğun modern kolaylıklarla karşılaştırıldığında da düşük kalıyor.”

bitcoin icin harcanan enerji

Bitcoin’in Verimi Tüketimini Karşılıyor

Bitcoin‘in küresel olarak fiyatlanma oranları araştırıldığında makaleye göre tüketilen enerji, varlığın değeri açısından oldukça önemli bir hâle geliyor. Makalede şu şekilde ifade ediliyor:

“Bir BTC’nin ABD doları cinsinden fiyatının enerji tüketimi için önemli çünkü fiyat madencilerin ekipman ve makinelere daha fazla yatırım yapma istekleriyle doğrudan ilişkilidir.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 767.185,02 TL 0,89%
ethereum
Ethereum (ETH) 61.982,93 TL 1,42%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.430,63 TL 0,11%
tether
Tether (USDT) 13,47 TL 0,08%
solana
Solana (SOL) 3.186,16 TL 5,00%
cardano
Cardano (ADA) 22,23 TL 4,34%
xrp
XRP (XRP) 13,19 TL 0,81%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,46 TL 0,04%
polkadot
Polkadot (DOT) 491,16 TL 1,80%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,82 TL 2,27%
Bağlantıyı kopyala