Bitcoin Toplam Arzının Yüzde 90’ı Çıkarıldı

bitcoin toplam arzinin yuzde 90i cikarildi

Blockchain.com’dan alınan verilere göre, Bitcoin toplam arzının yüzde 90’ı çıkarıldı. Bu da toplam arzı 21 milyon olan Bitcoin’in 18.89 milyonunun piyasada olduğu anlamına geliyor. Bitcoin’in bu dönüm noktasına ulaşması 12 yılı aldı.

Bitcoin Toplam Arzının Yüzde 90’ı Dolaşımda

İlk Bitcoin’lerin çıkarılması 9 Ocak 2009’a dayanıyor. Şimdilerde yüzde 90’ı dolaşımda olan Bitcoin’in bu dönüm noktasına ulaşması 12 yıl sürdü. Ancak tahminler, kalan arzın Şubat 2140’a kadar çıkarılmasının tamamlanmayacağı yönünde. Bunun da sebebi Bitcoin yarılanma programları.

bitcoin toplam arzinin yuzde 90i cikarildi 2

Bitcoin‘in toplam arzının yüzde 10’u, 2010 yılının başlarında çıkarılmıştı. O dönemde, dünyanın en değerli kripto varlığı 0,10 dolardan işlem görüyordu. Aralık 2012’de toplam arzın yüzde 50’si çıkarıldığında Bitcoin fiyatı 7,50 doların üzerine çıktı. Haberin yazımı itibariyle ise Bitcoin, yaklaşık 49.000 dolardan işlem görüyor. Tabii bu yılın başlarında fiyat 69.000 dolar seviyesini gördü.

Bu arada şunu söylemek lazım, 21 milyonluk Bitcoin arzının tamamının piyasada olması beklenmiyor. Kripto analiz şirketi Chainalysis’e göre, özel anahtarlarını kaybetmekten ölüme kadar uzanan sebeplerden 3,7 milyon Bitcoin’in kaybolduğu tahmin ediliyor. Ayrıca 1 milyon Bitcoin de Bitcoin’in arkasındaki isim Satoshi Nakamoto’da bulunuyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.947,68 TL 0,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.470,37 TL 0,43%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.088,58 TL 2,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.246,38 TL 1,47%
xrp
XRP (XRP) 8,19 TL 0,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 839,65 TL 4,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,93 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala