bitcoinBTC/TRY
1.089.654,78 TL 0,54%
ethereumETH/TRY
59.261,74 TL 0,72%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
6.578,11 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
17,48 TL 0,66%
solanaSOL/TRY
1.703,00 TL 1,08%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,14%
staked-etherSTETH/TRY
59.187,05 TL 0,87%
cardanoADA/TRY
10,83 TL 2,18%
dogecoinDOGE/TRY
2,40 TL 2,24%

Paylaş

Powell’ın Açıklamalarından Sonra Bitcoin ve Piyasalarda Yön Nereye? | Bitcoin Son Durum

Elif Tümen’in sunumuyla bu hafta Kripto Bülten’de; Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasının ardından Bitcoin’in son durumu ne oldu? Küresel piyasalar yeniden toparlanmaya başladı mı, piyasalarda yön nereye gidiyor? Önümüzdeki dönemde Bitcoin ve kripto paralar yükselişe geçecek mi? sorularının yanıtları yer aldı.

Nelerden Bahsedildi?

Önümüzdeki 3 yılın enflasyon tahminleri belli oldu.

Geçtiğimiz hafta Fed yılın son faiz kararını 50 baz puan olarak açıkladı. Karar sonrası Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinde ve küresel piyasalarda geçici bir düşüş meydana geldi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasının ardından ise küresel piyasalar yeniden toparlanmaya başladı. Powell, fiyat istikrarını korumak adına faiz artırımı kararlarının devam edeceğini belirtti. Enflasyon hedefinin yeni yılda da yüzde 2 olduğunu vurguladı.

Fed tahminlerine göre; enflasyon 2023’te yüzde 3.1, 2024’te yüzde 2.5,  2025’te  yüzde 2.1, uzun vadede ise yüzde 2.0 olacak.

Hafta başında ABD Kasım 2022 enflasyon verisi yıllık yüzde 7.1 olarak açıklandı. Beklentiler ise yüzde 7.3 seviyelerindeydi. Böylece söz konusu veri, beklentilerin altında gelmiş oldu.

Bu durum, enflasyonda en kötü senaryoların geride kalmış olabileceğine işaret ediyor….

Haftanın bir diğer önemli haberi yine yeni yeniden FTX’ten geldi. Sam Bankman-Fried, Bahamalar’da tutuklandı. Tutuklanmasının ardından kefaletle serbest kalabileceği iddia ediliyordu ancak bu talep reddedildi ve Bankman-Fried hapse atıldı. Eski CEO, kaçma riskinin bulunması ve olayların devam etmesi sebebiyle en az 8 Şubat 2023 tarihine kadar hapiste kalacak. Tüm bunlar yaşanırken ABD Temsilciler Meclisi duruşmasında, FTX çöküşüyle ilgili olarak SEC Başkanının da sorumlu olacağı konuşuldu.

Öte yandan Beyaz Saray, FTX’in 5.2 milyon dolarlık bağışını iade edip etmeyeceği konusunda hala sessiz…

FTX krizinin yankıları henüz sürerken, kripto varlıklara olan güvenin uzun bir süre geri gelmeyeceği muhakkak.

Bu doğrultuda, Almanya’nın en tepedeki düzenleyicisi tüketicileri korumak, kara para aklamayı önlemek ve finansal istikrarı korumak için kripto sistemlerinin küresel olarak düzenlenmesi çağrısında bulundu….

Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri Senatörleri, dijital varlıkların kara para aklamayı önleme yasasını tanıttı. Teklif, cüzdan sağlayıcıları ve madenciler gibi kripto katılımcılarına “müşterini tanı” kuralları getiriyor. Ayrıca finansal kurumların, kara para aklamayı gizlemek için tasarlanmış araçlar olan “dijital varlık karıştırıcılarla” işlem yapması yasaklanacak….

Metaverse ve dijital gerçeklik deneyimleri, hazır olsun ya da olmasın tüketicilere doğru hızla ilerliyor. Ancak dünyada teknolojik açıdan dijital bir geleceği kucaklamaya daha hazır bazı yerler var.

İnternet ve telefon hizmeti araştırmacısı Uswitch tarafından yapılan yeni bir çalışmayla, bu tür bir teknolojiyi karşılamak için en uygun koşullara sahip olan yerin Hollanda olduğu tespit edildi. Araştırmaya göre Hollanda, 106.51 Mbps ile en yüksek ortalama sabit geniş bant hızlarından birine sahip….

The Sandbox, Forbes ile bir metaverse projesine imza attı. Kullanıcılar bu proje ile birlikte Forbes’u yeniden keşfederken tarihi hakkında bilgi alabilecek ve 30 Yaş Altı 30 Galerisi’nde gezinebilecek. Ayrıca The Sandbox’ta kullanılacak aksesuarlar için Forbes’a özel tasarlanmış giyilebilir ürünleri satın alabilecek.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala