Bitcoin Madencilik Konseyi’nden Enerji Tüketimi ile ilgili Rapor

isvecli-yetkililerden-kripto-madenciligini-yasaklama-onerisi

Bitcoin madenciliği, zaman zaman karbon ayak izi nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oluyor. Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) de bu eleştirilere karşılık, Bitcoin madenciliği enerji tüketimi hakkında bir rapor yayınladı. Raporda, madenciliğin, dünyada boşa harcanan enerjinin ne kadarlık bir kısmını tükettiği bilgisine yer veriliyor.

Bitcoin Madenciliğinde Enerji Tüketimi

BMC, hazırladığı raporu web sitesi üzerinden yayınladı. Rapora göre, dünyada verimsizlikler nedeniyle boş giden küresel enerjinin değeri 50.000 TW/sa olarak açıklandı. Bitcoin madenciliğinin buradaki payı ise yüzde 0,38 ile 188 TW/sa.

Diğer yandan raporda, dünya çapındaki enerji tüketimiyle Bitcoin madenciliği de karşılaştırdı. Buna göre, Bitcoin madenciliği, dünyadaki enerji tüketiminde yüzde 0,12’lik bir orana sahip.

bitcoin madencilik konseyinden enerji tuketimi ile ilgili rapor

Başta da söylediğimiz gibi Bitcoin madenciliği karbon ayak izi nedeniyle sert eleştirilere maruz kalıyor. Bitcoin, bu yılın nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Tahminlere göre, enerji tüketimi konusunda tartışmalar, kısmen de olsa Bitcoin’in değerindeki düşüşe katkıda bulundu.

Rapor aynı zamanda Amerika Birleşik Devlerleri‘nde üretilen enerjinin neredeyse yüzde 65’inin boşa gittiğini söylüyor. Buna göre, Bitcoin ağı, ABD’de boşa giden enerjinin sadece yüzde 2.8’ini tüketiyor olabilir.

Diğer yandan Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından yenilenebilir kaynaklara odaklanıldığı da biliniyor. BMC, şirketlerin madencilik operasyonlarını güçlendirmek için yeşil kaynakların yüzde 65,9’unu kullandığını iddia etti.

BMC’ye göre, daha verimli olması açısından donanımı yükseltmeye odaklanarak Bitcoin’in enerji tüketimi azaltılmalı. Konsey ayrıca yenilenebilir kaynakların kullanımının artmasının kripto para biriminin çevresel etkisini azaltacağını da belirtiyor. 

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 658.197,58 TL 0,58%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.614,88 TL 1,28%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.298,44 TL 2,83%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,32%
solana
Solana (SOL) 2.374,22 TL 1,40%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,08%
xrp
XRP (XRP) 11,41 TL 0,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,22%
polkadot
Polkadot (DOT) 426,01 TL 0,25%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,48 TL 1,28%
Bağlantıyı kopyala