Bitcoin Madenciliği Haziran 2022 Raporu

Bitcoin Madenciliği Haziran 2022 Raporu

Kripto para sektörü son zamanlarda olduka kritik bir dönemden geçiyor. Özellikle Bitcoin’de yaşanan düşüş, birçok madencilik şirketinin operasyonlarını da etkilemiş durumda. Birçok halka açık Bitcoin madencilik şirketinin hisse değerinde önemli düşüşler yaşanırken, bazı madencilik şirketleri fişleri çektiler. Bu gelişmeler üzerine FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried bu şirketleri alabileceklerine dair bazı açıklamalarda bulundu. Gelin Bitcoin madencilik verilerine yakından bakalım.

Bitcoin Madenciliği Haziran 2022 Raporu

Bitcoin Madenciliği Ağ Zorluğu

Bitcoin son dönemde yaşadığı düşüş sonrası madencilere zor günler yaşatmaya devam ediyor. Öyle ki varlığın fiyatının düşmesi ile birlikte düşen kâr oranları madencileri zorluyor. Özellikle madencilik zorluğunun 31.251t çıktığı Mayıs ayı sonu sonrası, Temmuz ayında içeriğimizin yazımı itibarıyla güncel olarak 29.587t’lik zorluk, madencilik sistemlerinin kârlılık oranlarını düşürmüş durumda.

Bitcoin Madenciliği Haziran 2022 Raporu 2

Block Başına Düşen Ortalama Ödeme Miktarı

Kripto para piyasalarındaki dalgalanma devam ederken blok başına düşen ödeme miktarı da oynaklık göstermeye devam ediyor. İçeriğimizin yazımı itibarıyla ortamala ödeme miktarı ise 5.493K seviyesinde.

Bitcoin Madenciliği Haziran 2022 Raporu 3 1

Bitcoin Madencilik Gelirleri

Bitcoin madenciliği gelirleri de son dönemde düşmüş durumda. Bununla birlikte halka açık madencilik şirketleri de hisse senetlerinde yükseliş yaşadı. Bu şirketler arasında en büyük yükselişi BIT mining yüzde 11. 05 ile yaşadı.

Salı günü hisse senetlerinin düştüğünü gören şirketler arasında ise Hut 8 (Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda eksi yüzde 8.15), Hive Blockchain (yüzde 6.59 düşüş) ve Core Scientific (yüzde 4.34 düşüş) yaşadı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
446.270,34 TL 4,00%
ethereumETH/TRY
34.532,30 TL 5,48%
tetherUSDT/TRY
17,96 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
5.965,15 TL 0,16%
usd-coinUSDC/TRY
17,98 TL 0,54%
xrpXRP/TRY
6,91 TL 2,33%
cardanoADA/TRY
9,81 TL 2,37%
binance-usdBUSD/TRY
18,02 TL 0,87%
solanaSOL/TRY
811,82 TL 7,97%
polkadotDOT/TRY
171,04 TL 0,90%
Bağlantıyı kopyala