Bitcoin Madencileri Kazakistan’dan Uzaklaşıyor

bitcoin madencileri kazakistandan uzaklasiyor 2

Artık çok net bildiğimiz bir konu var. Bitcoin madenciliğinin Çin’de yasaklanmasının ardından madenciler yönünü Rusya, Kazakistan, ABD ve Kanada gibi ülkelere çevirdi. Bu ülkelerden Kazakistan, son zamanlarda madenciliğin etkisiyle yaşanan elektrik kesintileriyle başa çıkmaya çalışıyor. Diğer yandan Bitcoin madencileri de Kazakistan fikrinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı.

Bitcoin Madencileri Kazakistan Seçeneğini Eliyor

Çin’den diğer ülkelerden gelen Bitcoin madencileri, Kazakistan’daki yedek enerji kapasitesini kullanıyor. Bu yüzden hükümet elektrik kesintileriyle uğraşıyor. CMG Cryptocurrency Mining Group ve Maverick Group’un kurucu ortağı Denis Rusinovich, “Kazakistan’daki tüm pazar, mevcut kapasite açısından çok hızlı bir şekilde kurudu” diyerek ülkedeki durumu net bir şekilde anlattı. Rusinovich, operasyonlarını genişletmek için Rusya’yı düşündüklerini de söyledi.

Rusinovich, Rusya’nın madenciler için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Buradaki önemli kriterler kapasitenin yüksek olması ve çeşitli enerji kaynaklarının bulunması. Rusya’da iş yapmanın bazı jeopolitik riskleri olduğu kabul eden Rusinovich, doğru prosedürleri takip eden madencilerin haksızlıkla karşılaşma ihtimalinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

bitcoin madencileri kazakistandan uzaklasiyor

Kazakistan hükümeti, ülkedeki kesintilere çözüm bulmak adına çareler arıyor. Bunlardan biri elektrik kullanımını yeni madenlerin geliştirilmesi için 100 megavat ile sınırlandırmak.

Ancak madencilik şirketleri yeni arayışa girdi bile.

Xive’den Didar Bekbau, şirketin gelecek yıl ABD’yi ziyaret ederek orada maden geliştirmeyi planladığını söyledi. Bekbau, ABD’deki bazı eyaletlerin düzenleyici ortamının, madencilik işleri için elverişli olduğuna dikkat çekti.

Bir başka madencilik şirketi olan BitFuFu da Kazakistan’daki makinelerini kapattı ve ABD’ye yöneldi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 473.061,43 TL 3,32%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.698,79 TL 6,25%
tether
Tether (USDT) 13,42 TL 0,03%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.922,32 TL 5,39%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,09%
cardano
Cardano (ADA) 14,37 TL 5,84%
solana
Solana (SOL) 1.281,33 TL 14,67%
xrp
XRP (XRP) 8,08 TL 7,08%
terra-luna
Terra (LUNA) 874,82 TL 0,09%
polkadot
Polkadot (DOT) 247,32 TL 6,74%
Bağlantıyı kopyala