Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 100 Üzerinden 8’de

bitcoin korku ve acgozluluk endeksi 100 uzerinden 8de

Kripto para piyasası geçen haftaki yaralarını sarmak istiyor. Terra Blockchain ağında yaşananlar ve Bitcoin’deki düşüşle birlikte piyasa zorlu günlerden geçiyor diyebiliriz. Durum böyle olunca, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi de “Aşırı Korku” seviyesine yerleşmiş durumda.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 8’i Gösteriyor

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, haberin yazımı sırasında 30.487 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat için yüzde 2.9 değerlenen BTC’nin son 7 günlük değerlenmesi ise sadece yüzde 0.7.

Bu yaşananlar Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi‘nde de kendini gösteriyor. 100 üzerinden ölçümlenen endekste ibre şimdilerde 8’in üzerinde. Bu da “Aşırı Korku” demek. Daha önce ibrenin 8’e geldiğini Covid salgınının başladığı Mart 2020’de görmüştük.

bitcoin korku ve acgozluluk endeksi 100 uzerinden 8de 2

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Aslında isminden de anlaşılabileceği gibi Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcıların korku ve açgözlülük eğilimlerini gözler önüne seriyor. Piyasa yükselirken açgözlü olma eğiliminde olan yatırımcılar, piyasa düşerken korkuya kapılıyor.

Aşırı Korku, yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olabilir.

Yatırımcılar çok açgözlü haline geldiğinde ise piyasada bir düzeltme olabilir.

100 birimlik ölçümde 0, “Aşırı Korku”, 100 ise “Aşırı Açgözlülük” anlamı taşıyor.

Bu ölçümler için farklı kaynaklardan veri toplanıyor. Bunlar; volatilite, piyasa hacmi, sosyal medya, anketler, trendler ve hakimiyet.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
328.830,99 TL 1,96%
ethereumETH/TRY
18.020,62 TL 2,55%
tetherUSDT/TRY
16,71 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
16,75 TL 0,29%
bnbBNB/TRY
3.750,45 TL 7,17%
binance-usdBUSD/TRY
16,78 TL 0,59%
cardanoADA/TRY
7,68 TL 2,33%
xrpXRP/TRY
5,35 TL 1,55%
solanaSOL/TRY
558,65 TL 5,14%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 3,46%
Bağlantıyı kopyala