Bitcoin Genesis Günü: Bitcoin 13 Yaşında

bitcoin genesis gunu bitcoin 13 yasinda

3 Ocak, kripto topluluğu tarafından önemli bir günü temsil ediyor. İlk BTC bloğunun 3 Ocak 2009’da piyasa sürülmesiyle birlikte her yıl bugün Bitcoin Genesis Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl da Genesis Günü‘nü kutlayan adres Asya piyasaları ve Hong Kong’un Bitcoin Birliği oldu.

bitcoin genesis gunu bitcoin 13 yasinda 2

3 Ocak Bitcoin Genesis Günü

Bitcoin, 3 Ocak 2022 itibariyle 13 yaşına bastı. Bitcoin Birliği konuyla ilgili şu tweeti atarak BTC’nin 13. yaşını kutladı:

“Genesis Blok günümüz kutlu olsun! Bugün Bitcoin 13 yaşında. Ayrıca, sahip olduğunuz ve kontrol ettiğiniz bir cüzdana paralarınızı çekmek için harika bir gün!”

3 Ocak 2009 günü, hala kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto, Sourceforge’da ilk 50 Bitcoin‘i içeren Genesis bloğunu yayınladı. Ayrıca Times gazetesinden bir manşet alıntılayarak Blockchain’e şu mesajı bıraktı:

“The Times 03/Jan/2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”

Bu arada Nakamoto, Bitcoin whitepaper‘ı için 2008 yılında çalışmaya başlamıştı. 31 Ekim 2008’de ise söz konusu whitepaper yayımlandı.

Haberin yazımı itibariyle, CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, 47.028 dolardan işem görüyor. Lider kripto para biriminin piyasa değeri ise 931 milyar doların üzerinde.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 471.462,79 TL 3,74%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.549,00 TL 6,94%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.930,11 TL 5,30%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,40 TL 0,06%
cardano
Cardano (ADA) 14,37 TL 6,66%
solana
Solana (SOL) 1.273,00 TL 15,75%
xrp
XRP (XRP) 8,06 TL 7,06%
terra-luna
Terra (LUNA) 874,95 TL 0,11%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,11 TL 7,55%
Bağlantıyı kopyala