bitcoinBTC/TRY
739.542,22 TL 2,93%
ethereumETH/TRY
45.305,57 TL 3,55%
tetherUSDT/TRY
27,31 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.900,86 TL 1,67%
xrpXRP/TRY
13,81 TL 0,85%
usd-coinUSDC/TRY
27,32 TL 0,12%
staked-etherSTETH/TRY
45.240,24 TL 3,49%
cardanoADA/TRY
6,82 TL 2,28%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,29%
solanaSOL/TRY
535,55 TL 3,49%

Paylaş

Bitcoin ETF’leri onaylanırsa neler olacak? BTC’yi yükseltecek mi?

Kripto Bülten’in bu bölümünde ETF konusunu ayrıntılarıyla aktardık.  Bilindiği üzere sürekli ETF başvuruları yapılıyor, ama SEC tarafından sadece vadeli işlemlere izin verildiği için sürekli başvurular reddediliyor. Kripto Bülten, Melis Sarı’nın sunumuyla sizlerle. 

ETF Bitcoin nedir? Ne işe yarıyor?

ETF’nin açılımı, Exchange Trader Fund, yani Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Bitcoin ETF, iki yaygın yatırım biçimini, ETF’leri ve kripto para birimlerini tek bir yerde birleştirir. Bir ETF, Bitcoin fiyatını izlemeyi ve yatırımcıları fiziksel varlığı doğrudan tutmadan dijital varlığa bağlar.

Bir spot Bitcoin ETF, ETF’nin değerini destekleyen fiziksel Bitcoin tarafından destekleniyor. ETF’yi destekleyen dijital paraların değeri yükselirse, genellikle yatırım değerinin artması beklenebilir. Basit bir ifadeyle, Bitcoin fiyatı artarsa yatırım da artmalı.

Fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF, bir kripto borsasında Bitcoin satın almadan ve madeni paraları tutmadan Bitcoin’e yatırım yapmanın en doğrudan yolu olarak bilinir. Bu aşamada, fon onları tutar. Örneğin, yatırımcılar, 7/24 ticaret yapan kripto piyasalarının aksine, düzenlenmiş menkul kıymet borsaları için geleneksel piyasa saatleri içinde bir ETF ticareti yapmakla sınırlı.

Daha fazlası için BTCHaber TV’yi takip edebilirsiniz. 

Melis Sarı

Melis Sarı

5 Ağustos 1997 yılında Moskova’da doğdu. Öğrenim hayatına İstanbul’da başlayıp 2014 yılında Fenerbahçe Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Üniversiteyi İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünde okudu ve 2020 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca kamera önü eğitimleri alarak 2019 yılında Başkent İletişim’de Diksiyon dersleri almaya başladı. Aynı dönem içerisinde YouTube üzerinden Yerinde Olsam ve SantralSpor isimli iki farklı programın içerik üreticiliğini ve sunuculuğunu yaptı. 2021 yılında İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde Spor İletişimi eğitim programına katıldı. 2022 yılında Türkiye’de yer alan yerel bir kripto borsasının içerik üreticiliğini ve sunuculuğunu üstlendi ve böylece kripto para ve blockchain dünyası ile tanıştı.2023 yılı Haziran ayından beridir BTCHaber TV’de içerik üreticisi ve sunucu olarak görev alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala