Bitcoin Dalgalanırken, Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Yükselişte

Bitcoin Dalgalanirken Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Yükselişte

Kripto para piyasaları 1.20 trilton dolara kadar gerilerken lider kripto Bitcoin (BTC) 28.000 dolar bandına kadar gerilemiş durumda. Ancak madencilik şirketlerinin hisseleri bundan etkilenmeyerek yükseliyor. Öyle ki halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin çoğunun hissesi değeri artarken sadece TeraWulf’un hissesi yüzde 12.29 yükseldi.

Bitcoin Dalgalanirken Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Yükselişte 1

Bitcoin Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Artıyor

Kripto para sektörünün en önemli dallarından birisi olan madencilik sektörü oldukça önemli bir konuma sahip. Öyle ki bu tür şirketler özellikle Bitcoin olmak üzere Proof of Work tabanlı kriptoların kalbini oluşturuyorlar. Diğer taraftan şirketlerin çoğunun halka açık olması sebebiyle de piyasalarda oldukça etkileniyorlar.

Bitcoin’in 30.000 bandının altına sık sık inmesi sebebiyle bir süre hisse senetlerinin fiyatında düşüş yaşayan şirketler, son günlerde yeniden yükselişe geçmiş durumda. Cipher Mining yüzde 8.08, Iris Energy yüzde 7.14, CleanSpark yüzde 7.02 ve Marathon yüzde 6.26 yükseldi.

Bununla birlikte düşüş yaşayan hisseler de olmadı değil. Öyle ki BIT Mining yüzde 4.28, Northern Data yüzde 2.64 ve Argo Blockchain yüzde 0.17 olmak üzere hisselerinde düşüş yaşadı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
545.737,63 TL 3,19%
ethereumETH/TRY
37.612,52 TL 2,31%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.190,55 TL 2,18%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,20 TL 0,78%
cardanoADA/TRY
7,53 TL 2,31%
staked-etherSTETH/TRY
37.597,01 TL 2,28%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 2,53%
matic-networkMATIC/TRY
17,86 TL 3,05%
Bağlantıyı kopyala