Bitcoin (BTC) Teknik Analizi – 18 Mayıs 2022

Bitcoin BTC Teknik Analizi 18 Mayis 2022

Her ne kadar ilk günkü kadar olmasa da LUNA ve UST‘de yaşanan çöküş piyasaları etkilemeye devam ederken, Bitcoin’de de yaşanan düşüşler piyasalara kırmızı grafikler ile yansıyor. Özellikle Bitcoin‘in (BTC) yeniden 30.000 dolar bandının altına düşmesi, direnç seviyesine bir türlü tutunamayan Bitcoin’in (BTC) yön belirleme konusunda zorlandığını gösteriyor. Diğer taraftan her ne kadar sık sık altına inse de teknik analizi incelediğimizde Bitcoin’in psikolojik seviye olarak 30.000 doları belirlemiş olduğunu görüyoruz.

Bitcoin BTC Teknik Analizi 18 Mayis 2022 1

Bitcoin’in Mart sonundan geçtiğimiz Perşembe gününün en düşük seviyelerine doğru aşağı yönlü hareketten yüzde 76.4’lük bir Fibonacci çizgisinde toparlanma ivmesini kaybettiği görülüyor. Bitcoin analisti Alexander Kuptsikevich‘e göre bu, tipik bir düzeltme eğrisi olarak açıklanabilir. Son on gün içinde, herhangi bir düşüş trendi fiyat hareketini tersine çevirmek için güçlü bir destek seviyesi olması beklenen 30.000 dolarlık talep bölgesi aşağı yönde kırıldı.

Ek olarak Bitcoin (BTC) şu anda 29.000 dolar bandında konsolide olurken, RSI göstergesi piyasanın “aşırı satım” durumunda olduğunu ve RSI seviyelerinin yaklaşık yüzde 30’u gösterdiğini görüyoruz. RSI, Mayıs 2021 çöküşü sırasında en son görülen seviyelere ulaşmış olsa da 50 günlük ve 100 günlük hareketli ortalamalar, önümüzdeki günlerde daha düşük fiyatların ihtimalini artırabilecek düşüş eğilimini tamamladı.

Bitcoin (BTC) Yükselir mi?

Bitcoin’in fiyatı son birkaç hafta içinde hızla düştü. Hatta şu anda direnç olarak hareket eden 30.000 dolarlık bölgeyi toparlayıp yeniden test etmeden önce, 2021’deki 28.000 dolarlık dip seviyesinin de altına düştü ve 26.000 – 27.000 dolar bölgesine kadar geriledi. Ancak hızlı bir şekilde yukarı yönlü bir düzeltme ile 30.000 bandına geri çıkan Bitcoin (BTC), borsa girişi CDD‘si incelendiğinde ise yeniden düşüş sinyali veriyor.

Bitcoin BTC Teknik Analizi 18 Mayis 2022 2
Kaynak: CryptoQuant

Son bir kaç haftalık dönemde uzun vadeli sahipler tarafından borsalara büyük girişler olduğunu gösteren bu grafik, satış öncesi sinyalleri gösteriyor. Bununla birlikte uzmanlara göre fiyat hâlâ bir konsolidasyondan geçebilir ve yeni bir yükseliş eğiliminin beklenmesi biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte Ethereum‘un (ETH), 50, 100 ve 200 günlük çizgiler de dahil olmak üzere tüm hareketli ortalamalarına baktığımızda da verilerin ortalamanın altına düştüğünü görüyoruz. Bu grafiklerin aşağı yönlü hareketi, herhangi bir varlık için bir düşüş faktörü olarak görülüyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
327.822,88 TL 2,21%
ethereumETH/TRY
17.613,90 TL 3,60%
tetherUSDT/TRY
16,73 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
16,75 TL 0,24%
bnbBNB/TRY
3.674,31 TL 0,43%
binance-usdBUSD/TRY
16,70 TL 0,15%
xrpXRP/TRY
5,27 TL 3,50%
cardanoADA/TRY
7,54 TL 2,66%
solanaSOL/TRY
552,98 TL 0,79%
dogecoinDOGE/TRY
1,09 TL 4,85%
Bağlantıyı kopyala