Bitcoin ATM’leri Kapatılmaya Devam Ediyor

bitcoin atmleri kapatilmaya devam ediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin’de yaşanan düşüşler, Bitcoin ATM’lerini de olumsuz etkiliyor. Yaşanan düşüşlerle birlikte 3.600’ün üzerindeki Bitcoin ATM kapatıldı.

Bitcoin’in Düşüşü Bitcoin ATM’lerini Olumsuz Etkiliyor

Dünya genelinde kripto para birimlerinin benimsenmesi artarken, bu durumla çelişen bir gelişme yaşanmaya devam ediyor. Büyüyen Bitcoin ekosisteminin aksine, Bitcoin ATM’lerinin sayısı düşüyor. Sadece Mart 2023 döneminde 3.627 Bitcoin ATM kapatıldı ve toplam Bitcoin ATM sayısı 33.727’ye düştü.

bitcoin atmleri kapatilmaya devam ediyor 2

İlk olarak 29 Ekim 2013’te kullanıma sunulan Bitcoin ATM’sinin üzerinden tam 10 yıl geçti. Geçen bu süre zarfında aylık olarak kurulan ve kapatılan Bitcoin ATM’lerinin net değişimi çoğu zaman pozitif oranda kalmıştı. Bu veriler dünya genelindeki Bitcoin ATM’lerinin istikrarlı bir şekilde arttığını da gösteriyordu. Coin ATM Radar verilerine göre söz konusu trend tersine dönmüş durumda.

Verilere göre net Bitcoin ATM kurulumları Eylül 2022 ile Mart 2023 arasındaki dört aylık bir süreçte düşüş gösterdi. Geçen ay 3.627 Bitcoin ATM’sinin arızalanmasıyla Mart 2023, aylık düşüşün en yüksek olduğu ay olarak öne çıktı. Son olarak 1 Nisan tarihinde kurulan 37 Bitcoin ATM sayesinde üç aylık düşüş trendi de kırılmış oldu.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
554.833,94 TL 0,65%
ethereumETH/TRY
38.431,20 TL 0,12%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.284,35 TL 0,58%
usd-coinUSDC/TRY
20,64 TL 0,16%
xrpXRP/TRY
10,43 TL 0,98%
staked-etherSTETH/TRY
38.355,74 TL 0,21%
cardanoADA/TRY
7,50 TL 2,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,84%
matic-networkMATIC/TRY
18,47 TL 0,90%
Bağlantıyı kopyala