Anasayfa Haberler Bitcoin ATM Sayısı 4000’i Aştı

Bitcoin ATM Sayısı 4000’i Aştı

Bitcoin ATM'leri dünyanın birçok bölgesinde kendilerine daha yaygın yer bulmaya başladı. ValueWalk'ın en yeni raporuna göre, Bitcoin ATM'lerinin sayısı 4.000'i aşmış durumda...

0

ValueWalk tarafından yayınlanan bir rapora göre, dünya çapında ki Bitcoin ATM’lerinin sayısı 4000’i aşmış durumda ve sayı hızlıca artmaya devam ediyor. Bitcoin ATM’lerinde ki artışın en önemi sebebi, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanan işletme sayısının sürekli olarak artması. Müşteri Tanıma (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) gibi politikaların uygulanmasının da bu artışta önemli bir faktör.

ATM’lerin Artış Sebepleri

Uluslararası borsalara gelen ATM talep sayısı oldukça fazla. Alınan istek sayısının artmasına rağmen ülkeler her talebi karşılamıyor. Artışın bir diğer sebebi de G20’nin kripto para birimi sektörünün sıkı düzenleyici çerçeveleri düzeltme çabaları. G20 kripto paralara olan bakış açısını olumlu tarafa çevirmiş durumda. Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerinde Bitcoin’e destek vermesi ve 2017 yılından bu yana yürürlüğe giren düzenleyici kanunlarında etkisi büyük. Bu kanunlar tedbirler getirse de kullanıcılar daha az mağduriyet yaşadıkları için kullanım oranına etkisi büyük oluyor. Asya’da bu ülkelerin önderliğinde Bitcoin piyasası sürekli olarak büyüyor.

Borsa sayısının artması da ATM’lerin artışını tetikleyen bir diğer faktör. Ülkemizde de kripto borsası olan Koineks İstanbul’da bir ATM kurmuştu. Borsaların kullanıcıları ATM talebinde bulunduğu için borsalarda kullanıcı taleplerini karşılamaya çalışıyorlar. ATM’ler kara para aklama çalışmalarını önlemek için yüklü miktarlarda ödeme talebini karşılamadığı içinde devletler bu noktada projelere destek veriyorlar.