Bitcoin ATH Yaptı, SEC ETF’leri Onayladı, ETF Nedir?

SEC’den ETF onayları geldi, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ETF nedir ne değildir? Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla geçtiğimiz haftanın ETF gelişmelerine ve detaylarına değinildi.

Nelerden Bahsedildi?

-Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniledi. SEC, uzun süredir beklettiği Proshares vadeli Bitcoin ETF’ine onay verdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ilk Bitcoin ETF’ine olumlu dönüş yaptı. Geçtiğimiz yaz Bitcoin ETF’i için başvuruda bulunan ProShares, onay alan ilk şirket oldu, ancak tek şirket olmadı.

Ayrıca, vadeli işlemlere dayalı bu ETF’in, spot piyasalara dayalı başka bir ETF’i başlatmak için köprü görevi göreceği de düşünülüyor. Bitcoin ETF’inin onaylanmasıyla birlikte uzmanların görüşü, geleneksel yatırımı tercih eden yatırımcıların artık kripto varlık sektörüne daha güvenli bakabilecekler.

ETF, oldukça yoğun bir talep görerek açıldıktan sonra açılış gününde en çok işlem gören ikinci ETF olmayı başardı. Diğer bir onaylanan Bitcoin ETF’i ise VanEck’in Vadeli ETF’i oldu. ProShares’in işlem görmeye başlamasından kısa bir süre sonra SEC tarafından onaylandı.

Şirket, onayın ardından fonu başlatma iznine sahip olduğunu ve en kısa sürede fonu başlatacaklarını söyledi. Ayrıca bekleyen başka ETF başvurularının olduğunu ve yeni başvuruların geldiğini de hatırlatalım.

ETF gelişmeleri sadece bunlarla sınırlı değil. Kripto para yöneticisi Valkyrie Digital Assets ise şiddetli rekabetin ortasında farklı ve dikkat çekici bir pazarlama hamlesi yaptı. 

“Bitcoin ETF’i ise en popüler kripto varlık olan BTC’nin fiyatını taklit eden yatırım aracıdır”

Bu, yatırımcıların karmaşık Bitcoin ticareti sürecinden geçmeden ETF’e alım yapmalarını sağlar. Dahası, ETF sahipleri doğrudan Bitcoin’e yatırım yapamayacakları için kripto para birimi yatırımcılarının ihtiyaç duyduğu karmaşık depolama ve güvenlik prosedürleri konusunda endişelenmek zorunda kalmazlar.

Daha öncede belirtildiği gibi, yatırımcıların daha kolay şekilde kripto varlıklar ile tanışmasını ve yatırım yapmasını sağlar.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 728.811,02 TL 0,50%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.649,84 TL 5,74%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.845,03 TL 0,64%
tether
Tether (USDT) 12,56 TL 0,51%
solana
Solana (SOL) 2.691,95 TL 3,04%
cardano
Cardano (ADA) 19,84 TL 1,43%
xrp
XRP (XRP) 12,68 TL 2,85%
polkadot
Polkadot (DOT) 485,47 TL 5,33%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,55 TL 0,19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,73 TL 1,03%
Bağlantıyı kopyala