Bitcoin, 23 Bin Dolar Sınırında

bitcoin yeniden 23 bin dolarin uzerinde

Kripto para piyasalarında resesyon endişeleri ve Genesis’in iflas koruma başvurusunun yarattığı tedirginliğe rağmen pozitif atmosfer devam ediyor. Kripto para piyasa değeri haftanın ikinci gününde yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Toplam piyasa değeri bugün 1.058 trilyon dolara kadar yükseldi. Artan risk iştahıyla birlikte Bitcoin yeniden 23.000 doları aştı. Bitcoin saat 12.15 itibarıyla 22.930 dolar civarında işlem görüyor.

Küresel piyasalarda risk iştahı ikinci günde de devam etti. ABD’de teknoloji hisselerindeki güçlü alımlar sürdü ve S&P 500 günü yüzde 1’in üzerinde primli tamamladı. Nasdaq ise yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. ABD endekslerindeki fiyatlamalarda Fed’in ılımlı faiz artış beklentisi etkili oluyor. Asya piyasalarının bir kısmının kapalı olması da ABD’deki yükselişi destekliyor.

Piyasalarda Fed’in faiz artırımlarında yavaşlamaya gideceği beklentisiyle pozitif bir hava hakim. Fed, faiz kararını 2 Şubat’ta açıklayacak. Fed üyelerinden dün olumlu mesajlar gelmişti. Fed üyelerinden Christopher Waller, faiz artış büyüklüklerinin küçülmesinden yana olduğunu söylemişti. Kansas City Fed Başkanı Esther George da sert bir ekonomik daralmadan kaçınılabileceğini ifade etmişti.

Fed tarafından gelen olumlu sinyallere karşın Avrupa’dan daha şahin sesler yükseliyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun yavaşlatılması için faiz oranlarının hızlı bir şekilde artırılması gerektiğini söyledi. ECB üyeleri Boris Vujcic ile Peter Kazimir de 50 baz puan faiz artışı taraftarı olduğunu açıkladı. Euro, ECB yetkililerinden gelen açıklamaların para politikasında agresif sıkılaştırmaya işaret etmesinin ardından keskin şekilde yükseldi.

Kredi şirketi Genesis, geçen hafta iflas koruma başvurunda bulunmuştu. Piyasada bir süredir Genesis’in iflasına ilişkin söylentiler zaten dolaşıyordu. Genesis’in iflası yatırımcılarda geçen yıl yaşanan travmaları hatırlattı. DCG ve bağlı şirketlerlerinin yaşayabileceği zorlukların sert satışları tetikleyebileceği belirtiliyordu. Ancak Genesis‘in iflas başvurusuna ilk tepkiler beklendiği gibi olmadı.

Piyasalardaki olumlu havadan Bitcoin de nasibini aldı ve yeniden 23.000 doların üzerine çıktı. Peki Bitcoin yükselişini sürdürebilecek mi? Gelin Bitcoin analizine bir bakalım…

bitcoin yeniden 23 bin dolarin uzerinde1

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi

Kripto paralarda yatırımcıları ralli heyecanı sardı. Kriptonun amiral gemisi Bitcoin (BTC), bugün 23.000 dolar sınırında alıcı buluyor. Güne 22.900 dolar civarında başlayan Bitcoin, gün içi en yüksek 23.161 dolara kadar yükseldi. Bitcoin saat 12.15 itibarıyla yüzde 22.930 dolar civarında işlem görüyor. Bitcoin, cumartesi günü 23.380 dolara kadar yükselmiş ve Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

BTC/USD grafiğine göre Bitcoin’in yukarı yönlü hareketi devam ederse ilk durağı 23.889 dolar olacak. Bu seviye kırılırsa Bitcoin’in 25.000 dolara kadar önü açık görünüyor. Yükselişin devam etmesi halinde Bitcoin’de 25.191 güçlü bir direnç bölgesi olarak öne çıkıyor. Yönünü aşağı çevirdiği takdirde ilk olarak 21.783 dolar destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Düşüş sürerse 19.678 ve 18.376 dolar civarındaki hareketlere dikkat edilecek.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi bugün 52 puan civarında ve ‘nötr’ bölgede. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise yüzde 42 bandında. Dolar endeksi de 102 seviyesinin altında bulunuyor. Bu seviye 8 ayın en düşük seviyelerine yakın.

bitcoin yeniden 23 bin dolarin uzerinde2

Bitcoin’de Yükseliş Sürer Mi?

Küresel risk iştahının devam etmesi Bitcoin ve diğer kripto varlıklardaki yükselişi devam ettiriyor. Küresel piyasalarda enflasyon, faiz ve resesyon ile ilgili gelişmeler yakından izleniyor. Analistler, Bitcoin’de yaşanan yükselişin ardından ikiye ayrılmış durumda. Bir kısmı olumlu gidişatı savunurken, kimisi son hareketleri ‘boğa tuzağı’ olarak nitelendiriyor ve olası düzeltmeler için uyarı yapıyor. Kripto şirketlerinde yaşanan gelişmeler de piyasada tedirginlik yaratıyor. Genesis’in iflas koruma başvurusunun ardından yaşanacak gelişmeler yakından takip ediliyor. Yatırımcılar, başvuru ile birlikte yeni iflasların yaşanmasından endişe ediyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Ekonomi gazeteciliğinde bir ekol olan Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.134,64 TL 2,25%
ethereumETH/TRY
30.322,26 TL 2,40%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
18,80 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.948,05 TL 3,56%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,80%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
7,32 TL 1,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,04%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 7,34%
Bağlantıyı kopyala