bitcoinBTC/TRY
1.273.239,69 TL 0,60%
ethereumETH/TRY
68.043,04 TL 0,05%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
6.945,18 TL 1,93%
xrpXRP/TRY
19,44 TL 0,94%
solanaSOL/TRY
2.151,62 TL 2,19%
usd-coinUSDC/TRY
28,93 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
68.038,12 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
17,17 TL 7,30%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 2,18%

Paylaş

Stablecoin’lere ‘istikrardan yoksun’ eleştirisi

bis cephesinden gelismekte olan ulkelere kripto uyarisi

Bank for International Settlements (BIS) stablecoin raporunu yayınladı. Raporda ilkel stablecoin’lerin fiat para istikrarını garanti eden mekanizmalardan yoksun olduğu belirtildi. Banka, düzenleyici kontrolü merkez bankasına veren bir modelin stablecoin’lerden daha istikrarlı olacağını bildirdi.

Çalışmada döviz piyasalarında, banka kredi esnekliğinin sınıra ulaşması halinde merkez bankalarının devreye girdiği aktarıldı. Böylece nihai amacın küresel dolar paritesini korumak olduğu kaydedildi.

Stablecoin’lerin zinciriçi ve zincirdışı fonlar arasında köprü kurduğu aktarılırken, üç yüzeysel mekanizma ile fiat istikrarını sağlamaya çalıştığına dikkat çekildi. Üç mekanizma şu şekilde sıralandı: Rezervler, aşırı teminatlandırma ve algoritmik ticaret protokolü.

Araştırmada stablecoin’lerin likiditeleri baz alarak uzun vadeli talebi karşılama yanlışına düştükleri ifade edildi. Rezervlerin itibari para piyasasına bağlı olduğu belirtildi. Stabilcoin’lerin kaderini itibari para koşullarının belirlediği aktarıldı. Mart ayında ABD’de yaşanan bankacılık krizi sürecinde stablecoin’lerin yaşadığı kayıplar örnek olarak gösterildi.

Raporda blockchain köprüleri, sipariş akışındaki dengesizlikleri absorbe etmek için krediye büyük ölçüde bağımlı olan döviz bürolarına benzetildi. Zincir üzerinde yaygın olan yüksek faiz oranlarının stablecoin’lerin işini zorlaştırdığı bildirildi.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala