BIS Raporu, CBDC’lerin Gelişmekte Olan Ülkelerdeki Risklerini Sorguluyor

bis raporu cbdclerin gelismekte olan ulkelerdeki risklerini sorguluyor

Bazı yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler özellikle finansal sistemlerindeki zayıflıkları gidermek için sabit paralara ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile yakından ilgileniyor. Ancak Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yayınlanan bir makaleye göre , bu dijital para birimleri söz konusu alanda bazı sorunlar yaratabileceğini düşünüyor.

Söz konusu olan raporun yazarları konu ile ilgili olarak şunları söylüyor:

Stablecoin düzenlemeleri, finansal katılımı ve sınır ötesi havaleleri iyileştirmeyi hedefliyor. ancak bu politika hedeflerini karşılamak için ne gerekli ne de yeterli.

BIS Raporu CBDC’ler Hakkında Endişelerini Dile Getirdi

Yazarlar, CBDC’ler hakkında endişelerini dile getirerek, sistematik dönemlerde, hane halklarının ve diğer acentelerin banka mevduatlarından veya diğer araçlardan CBDC’ye kaymasının riskli olduğunu dile getirdi.

bis raporu cbdclerin gelismekte olan ulkelerdeki risklerini sorguluyor

Raporun yazarları ayrıca, stabilcoinlerin dijital kimlik, e-para ve mobil bankacılık dahil olmak üzere özellikle hızla gelişen, dijital ödeme hizmetlerine göre kalıcı rekabet avantajları sunup sunamayacağını da sorguluyor. 

Stabilcoinlerin yönetişim, ödeme süreçlerinde verimlilik, tüketicinin korunması ve veri gizliliği gibi konularla ilgili yeni riskler oluşturabileceğini de ekliyorlar.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 658.197,58 TL 0,58%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.614,88 TL 1,28%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.298,44 TL 2,83%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,32%
solana
Solana (SOL) 2.374,22 TL 1,40%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,08%
xrp
XRP (XRP) 11,41 TL 0,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,22%
polkadot
Polkadot (DOT) 426,01 TL 0,25%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,48 TL 1,28%
Bağlantıyı kopyala