BIS, Geleceğin Para Sisteminin CBDC Olacağını Söyledi

bis gelecegin para sisteminin cbdc olacagini soyledid

Birçok ülke merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) da bu konu ile ilgili görüşlerini bildirdi. Uluslararası Ödemeler Bankası’na göre, para sistemleri, merkez bankası parasının dijital temsilleri olan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) etrafında inşa edilebilir.

BIS: Geleceğin Para Sistemi CBDC

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının birliği olan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 2022 Yıllık Ekonomik Raporunun 42 sayfalık bölümü, küresel para sisteminin geleceği için bir plan oluşturmaya ayrıldı. Bunun yanında BIS ekonomi danışmanı ve araştırma başkanı Hyun Song Shin düzenlediği basın toplantısında konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Sonuç olarak, kriptoların yapabileceği her şeyi, CBDC’ler daha iyisini yapabilir sloganında yer alıyor.

bis gelecegin para sisteminin cbdc olacagini soyledifs

Söz konusu raporda gelecekteki para sistemleri içinde CBDC’ler, ödemelerde ve transferlerde, stablecoin’lerin rolünü oynuyor. Diğer yandan CBDC projeleri konusunda lider olan ülkenin Çin olduğunu söyleyelim. Pekin Olimpiyatları ile birlikte CBDC’nin halka kullanım testlerine de başlayan Çin’i birçok ülke takip edecek gibi duruyor.

Son olarak şunu söyleyelim, Uluslararası Ödemeler Bankası, Yıllık Ekonomik Raporu’na göre küresel para sistemlerini kripto para birimleri değil CBDC’ler güçlendirecek.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
388.901,11 TL 7,79%
ethereumETH/TRY
31.140,09 TL 6,26%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
17,97 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
5.076,52 TL 8,31%
binance-usdBUSD/TRY
17,94 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
6,15 TL 9,31%
cardanoADA/TRY
8,43 TL 13,25%
solanaSOL/TRY
650,11 TL 11,92%
dogecoinDOGE/TRY
1,25 TL 14,08%
Bağlantıyı kopyala