bitcoinBTC/TRY
1.122.146,01 TL 2,93%
ethereumETH/TRY
60.721,59 TL 3,06%
tetherUSDT/TRY
28,88 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
6.615,55 TL 0,70%
xrpXRP/TRY
17,64 TL 1,39%
solanaSOL/TRY
1.751,18 TL 2,05%
usd-coinUSDC/TRY
28,88 TL 0,20%
staked-etherSTETH/TRY
60.719,86 TL 3,22%
cardanoADA/TRY
11,09 TL 2,33%
dogecoinDOGE/TRY
2,41 TL 0,66%

Paylaş

Birleşik Krallık’tan kripto şirketlerine “son uyarı”

birlesik krallik

Birleşik Krallık FCA, kayıtsız kripto şirketlerine reklam kurallarına uygunluk konusunda “son” uyarıda bulundu. Mali düzenleyici, katılımın olmamasından duyduğu hayal kırıklığını bir mektupta dile getirdi.

“Sonuçları ağır olabilir”

Birleşik Krallık finansal piyasalar düzenleyicisi Financial Conduct Authority (FCA), yakında yeni pazarlama kurallarına tabi olacak kripto firmalarının katılım eksikliğinden duyduğu endişeyi bir kez daha dile getirerek, kurallara uymamanın sonuçlarının ağır olabileceği uyarısında bulundu.

FCA, 21 Eylül tarihli bir mektupta, İngiltere’deki tüketicilere kripto varlıkları pazarlayan firmalara son bir uyarıda bulunduğunu söyledi. Dört sayfalık mektupta ilk olarak, ajansın kripto firmalarına ulaşmak için gösterdiği çabalar belgelendi ve 8 Haziran’da açıklanan kurallara uymaları için onlara destek olmaya çalışıldı.

FCA, daha fazla teknik geliştirme gerektiren özellikleri tanıtmak ve en iyi uygulamalar hakkında uzun notlar yayınlamak için son tarih olan 8 Ekim’i 8 Ocak 2024’e uzatacak kadar esneklik sağlamıştı. Ancak mektupta “birçok kayıtsız, denizaşırı kripto varlık firması […] en iyi çabalarımıza rağmen FCA ile ilişki kurmayı reddetti.” ifadeleri kullanıldı. Mektupta kanıt olarak, bu tür firmalardan 150 tanesine gönderilen bir ankete yalnızca 24 tanesinin yanıt verdiğine dikkat çekilerek şu sözler kaydedildi:

“Kurallar yürürlüğe girdikten sonra, yetkisiz ve kayıtsız kripto işletmeleri yalnızca yetkili bir kişi tarafından onaylanmış veya Finansal Promosyon Düzenindeki belirli dar muafiyetler kapsamında olan finansal promosyonları iletebilecekler.”

birlesik krallik 1

Kurum tarafından bugüne dek yapılan açıklamalara göre, kripto varlıklarının yasa dışı tanıtımı cezai bir suç haline gelecek. İhlal edenler bir uyarı listesine alınacak ve tanıtımları engellenebilecek ya da web siteleri, sosyal medya veya uygulamalardan kaldırılabilecek. Bu aracıların, Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı düzenlemeleri ve diğer önlemler doğrultusunda yeni kuralları da dikkate almaları beklenecek.

Mektupta, FCA’nın ihlalcilerden parasal tazminat talep edebileceği ve Birleşik Krallık vatandaşlarıyla yaptıkları sözleşmelerin uygulanamayacağı da belirtildi. Ayrıca yeni gereklilikleri karşılayamayan kripto varlık formlarının, Birleşik Krallık’taki tüketicilerin promosyonlarına yanıt vermesini önlemek için adımlar atması bekleniyor.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala