Binance’in Düzenleyiciler ile İş Birliği Yapmadığı İddia Edildi

binancein duzenleyiciler ile is birligi yapmadigi iddia edildi

Kripto para dünyası gün geçtikçe bilinirliğini artırırken, düzenleyiciler kripto borsaları ve şirketlerini kıskaç altına almış durumda. Diğer taraftan düzenleyiciler ile en çok sorun yaşayan kripto para borsaları arasında olan Binance ise zor günler geçirmeye devam ediyor. Son olarak Reuters tarafından yayımlanan bir rapora göre Binance’in kamuoyuna verdiği sözlere rağmen yetkililerle gerektiği gibi işbirliği yapmadığını iddia edildi.

Ek olarak rapor, Binance’in düzinelerce eski çalışanı, danışmanlar ve iş ortakları ile yapılan görüşmelerin yanı sıra yüzlerce belgenin incelemesine dayandırılıyor. 

binancein duzenleyiciler ile is birligi yapmadigi iddia edildi 1

Binance’in Başı Düzenleyiciler ile Dertte

Binance’ın Kurucu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ), borsanın en üst ismi olarak birçok konuda birincil hedef konumunda yer alıyor. Diğer birçok konuda olduğu gibi Reuters’ın Binance raporunda da birincil bilir kişi konumunda yer alan CZ, yine birçok eleştirinin odağı oldu.

Yayımlanan raporda CZ’nin, müşterinizi tanıyın gereksinimleri konusundaki endişelerini dile getirdiklerinde üst düzey personeli de görmezden geldiği belirtildi. Diğer taraftan Binance‘in küresel merkez kurmaktan kaçınırken, Singapur, Japonya, Cayman Adaları ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere faaliyetleri hakkında dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerden operasyonları hakkında çok sayıda uyarı aldığı belirtildi.

Ek olarak 2020’de Binance’nin en az yedi ülke için kendi kara para aklama riski uyarılarına karşı hareket ettiği iddia edildi. Reuters’e göre, özellikle Rusya ve Ukrayna’nın notları “aşırı”dan “yüksek”e “manuel” olarak düşürüldü.

Son olarak bir Binance sözcüsünun, Reuters’e yaptığı açıklamada, borsanın “kripto endüstrisini iyi düzenlenmiş, güvenli bir endüstri olma yolunda belirleyecek gelecekteki teknolojilere ve mevzuata yatırım yaptığını” söylediğini de belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
458.365,29 TL 5,41%
ethereumETH/TRY
30.697,31 TL 7,65%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
15,86 TL 0,12%
binance-coinBNB/TRY
4.613,59 TL 5,19%
xrpXRP/TRY
6,52 TL 6,58%
binance-usdBUSD/TRY
15,87 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
8,14 TL 11,43%
solanaSOL/TRY
802,41 TL 11,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,34 TL 6,91%
Bağlantıyı kopyala