CZ’den Binance ve Kripto Para Piyasası İçin Olumlu Açıklama Geldi

Binance ve FTX cephesinden gelen açıklamalar Çiğdem Ceylan’ın sunumuyla Kripto Bülten’de yer aldı. Ayrıca FTX krizinin yansımaları da geçen haftanın gündem maddeleri arasına girdi.

Nelerden Bahsedildi?

Binance, Singapur’da soruşturma altında. Singapur polisi, soruşturmanın yerel ödeme ihlali gerekçesiyle yapıldığını belirtirken, bu konuda daha fazla detay verilemeyeceğini söyledi.

Öte yandan Singapur, kripto borsası Hodlnaut hakkında da “dolandırıcılık” iddialarıyla soruşturma başlattı.

Son birkaç haftadır kripto piyasasını alt üst eden FTX krizinin yankıları sürüyor. Neredeyse her gün bir gelişmenin yaşandığı olayda yatırımcılar tedirgin. Binance CEO’su CZ’den ise yüreklere az da olsa su serpen bir açıklama geldi.

“Binance Bir Çin Şirketi Değil”

CZ, FTX krizi piyasayı yavaşlatsa da sektörün genel durumunun iyi olduğunu söyledi. Binance için kullanılan “Çinli şirket” tanımını da yeri gelmişken dile getiren CZ, “Binance bir Çin şirketi değil, Çin’le hiçbir şekilde bağlantımız yok” dedi.

FTX meselesinden kendini sıyırmaya çalışan herkes gibi Elon Musk da peş peşe açıklamalarıyla gündemde. Twitter’ın satın alım sürecinde Sam Bankman-Fried’dan hisse senedi yardımı alındığı iddia edilmişti. Bu konuya açıklık getiren Elon Musk, “FTX’ten herhangi bir yatırım almadık, haberiniz yalan.” dedi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi bu yıl serveti en çok eriyen milyarderleri listeledi. İlk sırada yer alan Elon Musk 100 milyar dolar kaybederken, hemen ardından gelen Mark Zuckerberg 83,5 milyar dolar kayba uğradı. Listenin 3. sırasında 81,1 milyar dolarla CZ yer alırken, Jeff Bezos yaklaşık 76,7 milyar dolarlık zarar yaşadı.

FTX borsası bir darbe daha aldı. MASAK, eski CEO’nun ve bu borsa ile ilişkili kişilerin Türkiye hesaplarına el koydu.

Daha önce FTX’e yardım eli uzatan Justin Sun, borsayı satın almak istediğini duyurdu. Her türlü anlaşmaya açık olduğunu vurgulayan Sun, söz konusu sürecin uzun olacağını da sözlerine ekledi.

FTX mağdurları, fonlarını yıllar sonra geri alabilecek. Avustralyalı iflas avukatı Stephen Earel, dağıtım sürecinin zorluğundan bahsederken, para çekmenin uzun zaman alacağını belirtti.

FTX ise kalan kripto varlıklarını korumak için BitGo’yu kiralamak istiyor. Bunun için 5 milyon dolarlık bir ön ödeme yapan FTX, ayda yaklaşık 100.000 dolar masraf yapmış olacak.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
430.714,48 TL 1,29%
ethereumETH/TRY
29.571,71 TL 1,12%
tetherUSDT/TRY
18,80 TL 0,14%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.835,86 TL 1,29%
xrpXRP/TRY
7,51 TL 0,23%
binance-usdBUSD/TRY
18,83 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
7,03 TL 1,01%
dogecoinDOGE/TRY
1,74 TL 7,59%
matic-networkMATIC/TRY
20,41 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala