Anasayfa Haberler Binance: Hacker KYC ile Topladığımız Verileri Çalamadı

Binance: Hacker KYC ile Topladığımız Verileri Çalamadı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance'ın müşteri bilgilerinin hack'lendiği iddia edilmişti. Şirket tüm bu iddiaları reddettiği bir açıklama yaptı...

0

KYC, birçok borsada kullanılmaya başlayan, Türkçesi “Müşterini Tanı” olan bir güvenlik sistemidir. Dünyaca ünlü Binance borsası da yakın zamanda bu sistemi uygulamaya sokmuştur. Geçen günlerde ise Deep Web’de bir kullanıcının Binance borsasının da içinde olduğu bazı müşteri verilerini satışa sürmesi topluluklar tarafından tepki toplamıştı.

Tartışmalı Sistem

Kullanıcı veri ihlali gibi durumların ortaya çıkması sebebiyle şuanda bu sistem büyük borsalar tarafından kullanılsa da hala daha tepki ile karşılanıyor. Bittrex, Poloniex ve Bitfinex gibi borsalar da bu sistemi kullanmaya başladıklarını açıkladı. Borsaların neredeyse hepsi Deep Web’de ki bu ilanı sahte olarak tanımlamış ve verilerin güvende olduğunu açıklamıştı. Binance yurt dışında faaliyet gösteren bir haber sitesi ile konuyla alakalı mailleşmiş ve bu iddiaları kesin bir dille reddetmişti. Yapılan açıklamada ise: “Dünyanın en güvenilir borsalarından birisiyiz. KYC sistemi daha yeni başlattığımız bir sistem ve hackerın bu verileri çalmasına imkan yok.”

Şirkete göre, kullanıcıların verileri ayrı bir bulut sistemine bulunuyor ve bu sisteme fiziksel olarak müdahale edilmediği sürece hacklenmesi oldukça düşük bir ihtimal. KYC işlemi sırasında ise müşterilerden toplanan verilerin Dijital Filigranla gömülü olarak saklandığı da şirket tarafından belirtildi. Ortaya atılan iddialar oldukça gerçekçi. KYC sistemi uzun süre daha toplulukların gündemi olmaya devam edecektir.