Binance – FTX Olayı Piyasaları Nasıl Etkiledi?

binance ftx olayi piyasalari nasil etkiledi

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance ve FTX arasında yaşanan olaylar büyümeye devam ediyor. Peki Binance – FTX olayı piyasaları nasıl etkiledi?

Binance – FTX Olaylarının Piyasalara Olan Etkisi

Günlük işlem hacmine göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası olan FTX, Binance ile yaşanan son olayların ardından bugün en kötü performansı gösterenler arasında yer alıyor.

FTX ve Binance arasında yaşanan son olayların ardından, Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimleri de olumsuz etkileniyor. Bitcoin (BTC) 20.000 dolarlık bir seviyenin üzerinde birkaç gün işlem gördükten sonra düşüşe geçti ve haberin yazımı esnasında 19.748 dolardan işlem görüyor.

binance ftx olayi piyasalari nasil etkiledi 2

Bununla birlikte FTX’in yerel kripto para birimi olan FTT çift haneli düşüşüne devam ederken, diğer kripto para birimlerinin nispeten daha iyi bir seviyede olduğunu belirtelim.

FTT Aşağı Yöndeki Hareketine Devam Ediyor

Kripto para borsası Binance’in kurucu ortağı Changpeng Zhao’nun Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Binance’in tüm FTT varlıklarını tasfiye edeceğini açıklamasının ardından, FTX’in yerel kripto para birimi FTT sert bir şekilde düşmeye başladı.

Sam Bankman-Fried’in kurucu ortağı olduğu FTX ve Alameda Research cephesinden gelen mali veriler sonrasında CZ’nin yaptığı açıklamalar, FTT’de yaşanan düşüşü artırdı. Haberin yazımı esnasında FTT’nin değeri yüzde 20’den fazla kayıp yaşayarak 17.89 dolardan işlem görmeye başladı.

binance ftx olayi piyasalari nasil etkiledi 3

Binance-FTX arasında yaşananlarla birlikte kripto varlık birimlerinde kırmızı bir görünüm söz konusu. Ether (ETH) bir günde yüzde 5 oranında değer kaybederken, haberin yazımı esnasında 1.483 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Polkadot (DOT) ve Tron (TRX) kripto para birimleri yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti.

Bu kripto para birimlerinin yanında Ripple (XRP), Dogecoin (DOGE), Solana (SOL), Shiba Inu (SHIB) ve Avalanche (AVAX) gibi kripto para birimlerinde de daha büyük bir düşüş yaşandı. Son olarak Binance – FTX arasında yaşanan olaylar, kripto para piyasasının bir günde 70 milyon dolarlık değer kaybı yaşamasına neden oldu.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
310.326,40 TL 0,78%
ethereumETH/TRY
22.768,18 TL 2,92%
tetherUSDT/TRY
18,65 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.762,19 TL 3,80%
usd-coinUSDC/TRY
18,65 TL 0,04%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
7,70 TL 4,71%
dogecoinDOGE/TRY
1,76 TL 14,98%
cardanoADA/TRY
5,97 TL 3,48%
matic-networkMATIC/TRY
16,11 TL 3,69%
Bağlantıyı kopyala