Binance DeFi nedir?

Binance Defi Nedir

Binance DeFi, dünyadaki en büyük kripto para borsalarından Binance tarafından verilen merkezsiz finans (DeFi) işlemleri için kullanılabilir. Binance platformu bir kripto para borsası olmaktan ötede bu ekosistemi daima çeşitli teşebbüslerle destekleyen bir niteliğe sahip. Binance tarafından DeFi alanına yönelik de katkıların sağlandığından söz edebiliriz. Bu içerikte DeFi ifadesinin tam olarak ne anlama geldiğini, Binance borsasının bu alanda ne gibi katkılarının olabileceğini ve DeFi token’lerinin Binance üzerinden ne şekilde temin edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Kripto paralar yola çıktıkları ilk andan itibaren dur durak bilmeden ve emin adımlarla ilerliyor. Dünyadaki tüm arzu eden kullanıcıların finansal özgürlükle buluşturulmasını mümkün hale getiren bu yenilikçi paralar her geçen gün yeni kişilerin dikkatini çekiyor. Sonuç olarak da bu ekosistemdeki kullanıcı sayısı devasa bir hızla artış gösteriyor. Bu artış neticesinde ise kripto para projelerinin sunduğu avantajlara ve ürünlere duyulan talep artıyor. Bu duruma örnek vermek gerekirse özellikle 2021 yazında büyük bir artış gösteren yield farming faaliyetlerini dile getirebiliriz. Bu konu hakkında hazırladığımız detaylı içerik üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Sonuç olarak kullanıcıların büyüyen talebine cevap vermek adına kripto para borsaları da sundukları hizmet yelpazesini artırmaya gayret ediyor.

Binance Defi

Kullanıcılarına sunduğu ürün yelpazesini artırmayı en iyi başaran kripto para borsalarının arasında Binance platformu geliyor. Platform kripto para ekosisteminin ihtiyaçlarını önceden tayin ediyor ve bu durumlara yönelik adımlar atıyor. Binance Launchpad ya da Launchpool gibi ürünler bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Binance platformunun katkı sağladığı kripto para alt başlıklarından birisi de hiç şüphesiz merkezsiz finans (DeFi) alanı.

DeFi nedir?

DeFi “Decentralized Finance” ifadesinin kısaltılmasıyla oluşturulan bir tür kripto para terimidir. Güzel Türkçemize “merkezsiz finans” olarak çevirebileceğimiz bu ifade kripto para projelerinin merkeziyetsizlik fikri etrafından sunduğu bütün finansal faaliyetleri kapsıyor. Haliyle bu ifadenin oldukça kapsamlı bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Orijinal kripto para birimi Bitcoin (BTC) tarafından sunulan eşten eşe değer aktarım hizmetinin dahi DeFi kapsamında olduğu düşünülebilir. Konu hakkında hazırladığımız detaylı içerik üzerinden DeFi’ye yönelik bütün verilere ulaşabilirsiniz.

Merkezsiz finans hizmetleri aslına bakılırsa Ethereum ve diğer blockchain ağlarında üretilen projelerin kullanıcılara sunduğu merkezsiz finans işlemlerine yönelik kullanılan bir üst terim. Merkeziyetsizlik fikrinin temel hedefinin de mevcut finansal sistemde yer alan aracı kuruluşların etkisiz hale getirilmesi olduğu ifade edilebilir. Yani DeFi projeleri ilhamların blockchain teknolojisinden alarak kullanıcılarını merkezsiz ve özgürlükçü finansal işlemlerle buluşturuyor.

DeFi

Ethereum ve DeFi

Kripto para piyasasındaki en büyük değere sahip olan altcoin Ethereum (ETH) olarak biliniyor. Ethereum’un bu denli büyük bir değere sahip olarak Bitcoin’in takip eden kripto para olmasının temel sebebi sahip olduğu blockchain ağı. ETH blockchain’i kullanıcılarının ve dileyen tüm geliştiricilerin yeni uygulamalar oluşturarak DeFi alanına katkıda bulunmasını sağlıyor. Bu uygulamalara örnek vermek gerekirse merkezsiz borsaları (DEXs), sabit fiyatlı kripto paraları, kredilendirme platformlarını ifade edebiliriz. Bunların yanı sıra sıkıştırılmış Bitcoin’ler, tahmin piyasaları ya da yield farming faaliyetleri de DeFi kapsamında değerlendirilebilir.

Yukarıda ifade ettiklerimizden de anlaşılacağı üzere DeFi alanı oldukça geniş bir kapsama sahip. Bu alanda hizmet veren uygulamalardan merkezsiz borsaları değerlendirelim. Merkezsiz borsa platformları kullanıcıların herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaksızın alım satım işlemlerini yapabilmelerine imkan sunan sistemlerdir. DeFi alanına katkı sağlayan bu hizmetler dünyanın dört bir tarafından on binlerce kullanıcıya hitap ediyor.

bnbnbn

Binance ve DeFi

Binance kripto para borsası yalnızca bir borsa platformu olmaktan öteye gidiyor ve aklımıza gelebilecek hemen hemen her alanda kullanıcılarına hizmetler sunmaya onları yeniliklerle buluşturmaya devam ediyor. Kripto para ekosistemine kazandırdığı yeniliklerle yeni projelerin de desteklenmesini sağlayan Binance DeFi alanının da büyümesini sağlıyor. DeFi’ye yatırım yapmak için kullanıcıların Binance Smart Chain’e göz atması yeterli. Burada sunulan çok sayıda token’i değerlendirerek ve dikkatli bir şekilde araştırmalarını yaparak DeFi alanına dahil olmak mümkün. Binance Smart Chain’de işlem yapabilmek için ve DeFi token’lerini alabilmek için Binance Coin’lere (BNB) ihtiyacınız var. Daha sonra ise Pancakeswap, Venus ya da Uniswap gibi borsalar üzerinden token alımı yapabilirsiniz. Tabi bunun için de merkezsiz bir uygulama tarayıcısı içeren bir cüzdana ihtiyaç duyuluyor. Mobil cihazlarda ve masaüstü cihazlarda desteklenen çeşitli cüzdanların olduğunu görüyoruz.

UNI, YFI, CAKE, XVS, LINK, AAVE, MKR, SUSHI, COMP, REN, 1INCH ve SXP Binance platformunun sunduğu DeFi alanında faaliyet gösteren token’ler arasında gösteriliyor. DeFi’ye yatırım yapmak için kullanıcıların Binance üzerinden bu kripto paralardan birisine yatırım yapması aslına bakılırsa yeterli oluyor. Ancak şunu hassasiyetle belirtmek gerekir ki kripto paralar büyük risk içeren bir yapıya sahip olabiliyor. Bu yüzden kullanıcıların bu alan yatırım yapmadan önce bu risklerin farkında olmaları ve kendilerini buna göre ayarlamaları gerekiyor. Aksi halde herkes için kötü sonuçların meydana gelmesi söz konusu olabilir.

Binance kripto para borsasının yeni başlayanlar için detaylı bir DeFi rehberi hazırladığını görüyoruz. Kullanıcılar bu rehberden faydalanarak detaylı bilgilere sahip olabilir ve bu alana nasıl yatırım yapacaklarını adım adım izleyebilir. Bu sayede Binance borsası aracılığıyla DeFi dünyasının kullanıcılarına sunduğu sayısız avantajdan faydalanmak mümkün hale geliyor. İçerik boyunca bu hizmet ve olanaklardan detaylı bir şekilde bahsetmeye gayret ettik.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
546.785,31 TL 2,63%
ethereumETH/TRY
37.687,47 TL 1,92%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.190,95 TL 1,86%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,19 TL 1,09%
cardanoADA/TRY
7,54 TL 1,78%
staked-etherSTETH/TRY
37.686,46 TL 1,85%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 1,57%
matic-networkMATIC/TRY
17,93 TL 2,45%
Bağlantıyı kopyala