Bill Ackman’dan Terra (LUNA) için Piramit Benzetmesi

Bill Ackmandan Terra için Piramit Benzetmesi

Kripto sektörü son birkaç gündür Terra ekosisteminin iki kripto parası olan LUNA ve UST‘yi konuşuyor. LUNA’nın değerinin 0’lanması ve UST’nin dolar ile olan bağının tamamen kopması sonrası topluluk tarafından eleştirilere tutulan Terra’ya bir eleştiri de ABD’li iş insanı Bill Ackman’dan geldi. Ackman, Terra’nın projesini ilk okuduğu andan beri bir piramit sistemi olduğunu anladığını söyledi.

Bill Ackman: Terra, Piramit Sisteminin Kripto Versiyonu

Terra’nın UST’si Seigniorage algoritmik stablecoin olarak uzunca bir süre oldukça iyi bir performans gösterdi. Ancak UST’nin arkasındaki teknoloji uzun zamandır eleştiriliyordu. 7 Mayıs’ta yaşanan büyük satışlar sonrası LUNA’nın değerinde yaşanan büyük dalgalanma, sistemin bozularak UST ve LUNA’nın dengesizleşmesine neden oldu. Twitter üzerinden bu konuya değinen ABD’li iş insanı Bill Ackman ise şu ifadelere yer verdi:

“Terra yatırımcılara, değeri yalnızca tokendeki yeni yatırımcılardan gelen taleple yönlendirilen bir token tarafından desteklenen yüzde 20 getiri sözü verdi. LUNA, daha fazla takipçi çekti ve bir hak kazanma programı aracılığıyla token arzını sınırladı. Ancak Luna satıcılarının arzı alıcıları boğduğunda çöktü”

Daha önce de kripto konusunda olumsuz açıklamaları olan ve kriptonun öz bir değere sahip olmadığını söyleyen Ackman, son olarak sektördeki düzenleme ihtiyacına değindi:

“Kripto endüstrisi, altta yatan iş modelleri olmadan diğer kripto projelerini kendi kendine düzenlemeli. Aksi halde değer yaratan işletmeler tarafından desteklenmeyen abartılı token’lar, tüm kripto endüstrisini yok edecek”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.244,95 TL 6,79%
ethereumETH/TRY
17.230,89 TL 7,65%
tetherUSDT/TRY
16,70 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
16,73 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
3.550,60 TL 4,39%
binance-usdBUSD/TRY
16,76 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
5,36 TL 3,75%
cardanoADA/TRY
7,46 TL 5,39%
solanaSOL/TRY
537,11 TL 6,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,07 TL 9,42%
Bağlantıyı kopyala