BiFi Bitcoin Ağını DeFi Ekosistemine Getiriyor

bitcoin defi

BiFi, Bitcoin ağını DeFi’ye getirerek, sektörde merkeziyetsiz işlemlerde yeni bir dönem başlatıyor.

DeFi 2.0 ile duyurulan platformu geliştirmesi, kullanıcıların ödünç alırken ve verirken birbirlerinin yerine BTC ve ERC-20 token’larını kullanmalarına olanak tanıyor.

BiFi tarafından yayınlanan bir Medium makalesine göre, kullanıcıların BTC varlıklarını tam gelişmiş bir DeFi ürününde kullanmalarına izin veriliyor. Bu, en popüler iki Blockchain ağı arasında verimli bir esneklik ve birlikte çalışabilirliği sağlayan ilk platformdur konumunda (Bitcoin ve Ethereum). 

Kripto varlıkların dünyasında BTC, tüm ekosistemin temeli konumunda. Ancak Bitcoin varlığınızı Ethereum tabanlı DeFi platformlarında kullanmanın tek yolu wBTC ve renBTC gibi tokenize BTC alternatifleridir. Diğer yandan Wrapped BTC ise tüm kullanıcı cüzdanları arasında tutulan toplam BTC hacminin yalnızca yüzde 1’ini temsil ediyor. Bu, BTC’nin DeFi’de büyük ölçüde kullanılamadığı anlamına gelir. BiFi’nin yeni sistemi bu soruna çözüm getiriyor.

BiFi’nin BTC ödünç verme ve ödünç alma mekanizmalarından yararlanmak için kullanıcıların MetaMask cüzdanlarını BiFi’ye bağlamaları gerekecek. Cüzdanınızı bağladıktan sonra, BTC tutma hizmetlerinden yararlanabileceksiniz. Ek olarak, kullanıcılar BTC’lerini Wrap’lamak veya tokenize etmek zorunda kalmadan Ethereum ağında  mevcut olan tüm tokenlerden yararlanabilirler. 

block chain 4269495 1280 komp 1080x675 1

DeFi Platformlarının Hack Sorunu

Kripto endüstrisi hala emekleme aşamasında olduğundan, birçok DeFi projesi, uygulanan katı güvenlik uygulamalarına rağmen hacker saldırılarına maruz kalıyor. 

Platform da bu durumu farkında olacak ki, tekrar tekrar yeni bir zincir oluşturmak yerine, halka açık olarak güvenilir Blockchain hesaplamaları bütünlüğünü koruyor. Bu, işlemlerin her iki zincirde de güvenli bir şekilde doğrulanmasını amaçlıyor. 

BiFi, Bitcoin ağında gerçekleşen işlemlerin doğruluğunu doğrulamak için kriptografik kanıtlara güvenir. Bu kanıtlar daha sonra Ethereum akıllı sözleşmelerinde zincir üzerinde karşılaştırılır ve doğrulanır. BiFi bu sistemi kullanarak hack saldırılarının önüne geçmeyi planlıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 406.407,12 TL 1,82%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.462,27 TL 5,84%
cardano
Cardano (ADA) 20,76 TL 2,70%
tether
Tether (USDT) 8,43 TL 0,25%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.605,98 TL 0,69%
xrp
XRP (XRP) 9,45 TL 1,96%
solana
Solana (SOL) 1.350,81 TL 1,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 300,89 TL 3,73%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,07 TL 0,77%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,43 TL 0,28%
Copy link
Powered by Social Snap